Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da će uvesti sekundarne carine od 25 do 50 posto na svu rusku naftu ako osjeti da Moskva koči njegove napore da okonča rat u Ukrajini, a mogle bi stupiti na snagu unutar mjesec dana ako ne bude primirja, prenosi Hina.

U planu je razgovor s Putinom

Trump je za NBC News rekao da je bio "vrlo ljut" i "bijesan" kada je ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao na smjenu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i uspostavu prijelazne vlade uz potporu Ujedinjenih naroda, prenosi NBC.

"Nova vlast znači da dogovora neće biti još dugo, zar ne?" rekao je. "Ako smo usred pregovora, onda mogu reći da sam bio jako ljut, bijesan, kad je Putin jučer počeo dovoditi u pitanje vjerodostojnost Zelenskog... jer to jednostavno ne vodi u dobrom smjeru, razumijete?", kaže Trump.

Trump je telefonom rekao za NBC News da planira ovaj tjedan razgovarati s Putinom. Tijekom svoje predsjedničke kampanje 2024. Trump je više puta obećao da će okončati ono što naziva "redikuloznim" ratom u Ukrajini, a na to je pitanje snažno fokusiran otkako je preuzeo dužnost 20. siječnja. Trump je sam zahtijevao nove izbore u Ukrajini i u jednom trenutku nazvao Zelenskog diktatorom.

"Putin zna da sam ljut na njega"

Putin je u petak sugerirao da bi Ukrajina trebala biti stavljena pod neku vrstu privremene uprave kako bi se omogućili novi izbori i potpisivanje ključnih sporazuma.

"Ako Rusija i ja ne uspijemo postići dogovor o zaustavljanju krvoprolića u Ukrajini, a ako budem smatrao da je to krivnja Rusije, uvest ću sekundarne carine na naftu, na svu naftu koja dolazi iz Rusije", rekao je Trump. "To bi značilo da, ako kupujete naftu od Rusije, ne možete poslovati u Sjedinjenim Državama", dodao je Trump.

"Postojat će carina od 25 posto na svu naftu, carina od 25 do 50 postotnih bodova na svu naftu", istaknuo je. Rekao je da bi carine na rusku naftu stupile na snagu unutar mjesec dana bez dogovora o primirju. Trump je rekao kako Putin zna da je ljut na njega, ali je istaknuo da ima "vrlo dobar odnos s njim" i da će "ljutnja brzo oslabjeti ako on učini pravu stvar".

"Prijetnja pooštravanjem"

Europska unija uvela je embargo na uvoz ruske nafte morskim putem nakon Putinove invazije na Ukrajinu, no neke članice, uključujući Mađarsku i Slovačku, i dalje je nabavljaju putem naftovoda.

Istovremeno, druge zemlje saveznice NATO-a, poput Turske, kao i Kina i Indija, znatno su povećale uvoz ruske sirove nafte. Od te nafte se u trećim zemljama proizvode benzin, dizel i kerozin, koji se potom prodaju diljem svijeta – uključujući i Sjedinjene Američke Države te Europu.

Trumpova izjava je u suprotnosti s nedavnim naznakama mogućeg zatopljenja odnosa između Rusije i SAD-a, nakon što je Bijela kuća signalizirala spremnost na ublažavanje sankcija Moskvi u zamjenu za primirje na Crnom moru. Europske zemlje oštro su reagirale na samu pomisao povratka kupnji ruskih fosilnih goriva bez stvarnog, trajnog mira – i pravde za Ukrajinu.

Ranije ovog tjedna američki državni tajnik Marco Rubio umanjio je izglede za pregovore o okončanju rata na visokoj razini, rekavši kako "predstoji još mnogo posla" i dodavši: "Prvo treba postići konkretniji napredak na tehničkoj razini".