Srpska sigurnosna agencija potvrdila je kako se na prostoru Ukrajine oko 30 srpskih državljana bore u sukobima između ukrajinske vojske i separatista. Da priča bude zanimljivija, oni se ne bore na istoj strani. Prema dostupnim informacijama, oni koji se bore na strani separatista plaćeni su oko 2000 dolara tjedno, a čak 3000 dolara primaju oni koji se bore na strani ukrajinske vojske.

Otišli kao humanitarci

Pripadnici četničkog pokreta su u Ukrajinu otišli pod krinkom pružanja humanitarne pomoći, a sada se pokazalo kako su plaćenici u ovome ratu. Kao odgovor na aktualne događaje srpske vlasti su na pragu usvajanja zakona prema kojemu će biti kažnjavan odlazak srpskih državljana na svjetska ratišta. Za razliku od BiH gdje se novače borci za rat u Siriji i Iraku, u Srbiji ne postoje centri za regrutaciju plaćenika, tako da su građani te zemlje došli u Ukrajinu preko Poljske ili izravno iz Moskve. - Iako je riječ o profesionalnim plaćenim ratnicima, srpski državljani se uglavnom ne nalaze na prvoj liniji. Njima je obećan veliki novac, a pitanje je hoće li ga i dobiti. Radi se o ljudima s ratnim iskustvom koji su obučeni za rukovanje oružjem. Svi su samoinicijativno otišli u Ukrajinu - rekao je Blicu izvor iz BIA-e. Srpske sigurnosne službe spominju kako je glavni kanal za regrutaciju za borbu na strani proruskih snaga Facebook stranica ‘Kosovski front’, čiji je osnivač predsjednik Aleksandar Kravčenko, prijatelj donedavnog ministra obrane Donjecke Republike Igora Strelkova. Već ranije je potvrđeno kako su obojica spomenutih sudjelovali kao ruski dobrovoljci u ratu u BiH na strani vojske Republike Srpske. Valja spomenuti kako Bosna i Hercegovina već godinama ima probleme zbog odlaska njenih građana na ratišta diljem svijeta.

Plaćanje vehabija

Za razliku od četnika koji su plaćeni 2000 do 3000 dolara mjesečno, vehabije koje su u Siriji, Iraku i na drugim kriznim područjima nisu ni blizu ovih iznosa. Prema informacijama koje su objavljene još prošle godine, bh. državljani koji se nalaze u sirijskom ratu plaćeni su 70 eura mjesečno, a za svakog ubijenog protivnika dobiju nešto manje od 10 eura. Sigurno je kako u priči vehabija ima daleko više vjerskog fanatizma nego je to slučaj s četnicima u Ukrajini te kako je to osnovni razlog ovolike novčane razlike. BiH isto zakonski rješava pitanje odlaska svojih državljana na svjetska ratišta, ali malo tko vjeruje kako će ovi zakoni spriječiti ekstremiste u njihovim naumima.
U bh. javnosti se već dugo špekulira o tome kako su sigurne agencije već ispitivale one koji su se vraćali u BiH sa stranih ratišta, ali je malo detalja poznato oko ovih aktivnosti. Strane obavještajne agencije su upozorile kako bi uskoro moglo doći do oružanih sukoba vehabija u Bosni i Hercegovi jer se ni oni, kao ni pripadnici četničkog pokreta u spomenutim sukobima ne bore na istoj strani. Europske zemlje strahuju kako bi se rat iz islamskih zemalja mogao na ovaj način prebaciti na područje Europe, a bh. nadležne institucije su upozorene na ovu opasnost. Još nitko ne spominje kako bi moglo doći do sukoba četnika u Srbiji nakon povratka iz Ukrajine, a što je vjerojatno i moguće jer se i oni trenutno bore na različitim stranama u ukrajinskom sukobu. Sigurno je kako će BiH i Srbija morati poduzeti niz ozbiljnih koraka kako bi se obračunali s ovim problemom.

vecernji.ba