Zapovjednik Snaga bespilotnih sustava Oružanih snaga Ukrajine Vadim Suharevski izjavio je da Ukrajina sada posjeduje vlastito lasersko oružje, a nazivaju ga “Trozubac” (Трезубец), piše BBC Russian. Do sada ništa nije bilo poznato o ovome, a ovakvo oružje ima samo nekoliko zemalja, piše hrvatski portal Telegram.

Snažni laserski zrak

''Danas je Ukrajina, koliko mi je poznato, peta zemlja koja može reći da ima lasersko oružje. Već sada možemo ovim laserom obarati avione na visini većoj od dva kilometra'', citirala je Suharevskog agencija Interfax-Ukrajina.

Suharevski je ovu izjavu dao 16. prosinca na konferenciji s temom suradnje europske i ukrajinske vojne industrije. Prema njegovim riječima, sustav je nazvan “Trozubac”, a trenutačno se radi na povećanju njegovih sposobnosti.
 


Iz kratke izjave Suharevskog nije bilo jasno kako ovo oružje izgleda, koje su mu karakteristike i je li testirano u borbenim uvjetima. Razvoj borbenih lasera vodeće svjetske sile započele su prije 60-70 godina.

Ideja o relativno jeftinom, pouzdanom, univerzalnom, višekratnom i učinkovitom oružju bila je privlačna za vojna vodstva tadašnjih supersila, SSSR-a i SAD-a. U teoriji, snažni laserski zrak trebao bi u nekoliko sekundi probiti neprijateljsko oružje. Takvo oružje moglo bi se koristiti i u obrani i u napadu. Činilo se da je riječ o savršenom oružju. Međutim, u praksi je sve bilo puno složenije.

Glavne prepreke

Glasne izjave sovjetskih i američkih vlasti o sposobnosti obaranja raketa i aviona laserima ostale su na riječima. Prototipi su razvijani, ali su projekti brzo prekidani zbog nedostatka financiranja i perspektive.

Glavne prepreke bile su potreba za snažnim izvorom energije za napajanje lasera i njegovo hlađenje nakon upotrebe, ovisnost o vremenskim uvjetima, problemi s gađanjem više pokretnih ciljeva istovremeno te cijena komponenti. Krajem prošlog stoljeća sile su odlučile usmjeriti resurse na usavršavanje postojećih sustava “običnog” oružja, prvenstveno dalekometnih raketa.

No aktualni sigurnosni izazovi u svijetu dali su novi poticaj istraživanjima laserskog oružja. Naime, ukrajinska obrana vapi za pristupačnim i višekratnim načinom suprotstavljanja jeftinim bespilotnim letjelicama, koje su postale gotovo osnovno masovno oružje u ovom ratu. Trošiti skupe protuzračne rakete na njih je neekonomično, a pokušaji obaranja dronova mitraljezima sa zemlje često su neučinkoviti. Klub zemalja koje tvrde da imaju lasersko oružje nije velik.

Tko ima ovo oružje?

Osim već spomenutih SAD-a i Rusije (kao nasljednice SSSR-a), takve tehnologije vjerojatno posjeduju Kina, Velika Britanija, Južna Koreja, Japan i Izrael. Američke vlasti govorile su o razvoju laserskih proturaketnih modula, kao i sustava za mornaricu i zrakoplovstvo.

Što se tiče kineskih sustava, postoje informacije o kineskom laserskom protuzračnom oružju, kao i laserskim puškama koje koristi policija tijekom nereda. Ruski lider Vladimir Putin prije nekoliko godina javno se hvalio sustavom “Peresvet” koji navodno može zaslijepiti satelite.

Izraelska vojska ove je jeseni naručila prvu seriju laserskih sustava Iron Beam koji bi trebali biti isporučeni do kraja 2025. godine. Ovaj protuzračni sustav može uništavati male ciljeve na udaljenosti od nekoliko stotina metara do nekoliko kilometara.

Južna Koreja i Japan već su demonstrirali svoje prototipe sličnih sustava. Britanija svoju lasersku platformu DragonFire planira uvesti u naoružanje najranije 2027. godine. Na proljeće su britanske vlasti izjavile su da ne isključuju mogućnost isporuke uzoraka DragonFire Ukrajini radi testiranja u borbenim uvjetima.

Prilično velik domet

Nema dostupnih podataka o proizvođaču, karakteristikama ili vrsti ukrajinskog borbenog lasera. U svojoj izjavi pukovnik Suharevski naveo je da “Trozubac” može obarati avione na udaljenosti od dva kilometra. Ovo je prilično velik domet – britanski DragonFire, može obarati ciljeve na udaljenosti od jednog kilometra. Izraelski Iron Beam ima dvostruko veći domet, ali i snagu lasera od 100 kW, za razliku od 55 kW kod Britanaca.

Ako ukrajinski sustav zaista može pogoditi avion, mora imati sustav fokusiranja na pokretni cilj. Primjerice, DragonFire može fokusirati na udaljenosti od jednog kilometra s preciznošću od 23 mm. Prema riječima Suharevskog, Ukrajina je uspjela u kratkom vremenu razviti prototip učinkovitog borbenog lasera, i to bez da su informacije o tome dospjele u javnost.

Oleg Katkov, ukrajinski oružani stručnjak, smatra da je to sasvim moguće. On objašnjava da su tehnologije i komponente za lasersko oružje tijekom posljednjih desetljeća postale znatno dostupnije i jednostavnije.

Katkov vjeruje da bi i ukrajinska vojna industrija i privatne tvrtke mogli razviti ovakvo oružje. Posebno ističe kako se ukrajinska vojna industrija značajno promijenila od 2022. godine. Prema njemu, moguće je da lasersko oružje poput “Trozupca” dolazi iz privatnog sektora, a ne iz državnih institucija. No, učinkovitost ovog oružja ostaje otvoreno pitanje.

Katkov naglašava da uspjeh ovisi o tehnologiji fokusiranja, kao i o sposobnosti praćenja pokretnih ciljeva. Osim toga, vremenski uvjeti igraju veliku ulogu.

Mnoge zemlje već imaju prototipe laserskog oružja, ali nitko ga još nije ozbiljno testirao u stvarnim borbenim uvjetima. Katkov upozorava na oprez jer je primjena takvog oružja još uvijek u eksperimentalnoj fazi. Ako bi “Trozubac” postao serijski proizvod s dokazanim uspjehom u borbi, to bi značilo pravu revoluciju u vojnoj tehnologiji. No, za sada je prerano donositi zaključke, zaključuje Telegram.