Kiril Dmitrijev, blizak suradnik Vladimira Putina i glavni ruski pregovarač, izjavio je da bi neki oblik sigurnosnih jamstava za Ukrajinu "mogao biti prihvatljiv" – što predstavlja rijedak i potencijalno važan odmak od dosadašnje tvrde linije Kremlja koja je takvu mogućnost kategorički isključivala.

Dmitrijev je to rekao nakon dvodnevnih razgovora u Bijeloj kući, u sklopu prvog visokorangiranog posjeta jednog ruskog dužnosnika Sjedinjenim Državama otkako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu u veljači 2022.

Dmitrijev, koji vodi ruski državni investicijski fond i jedan je od ključnih Putinovih savjetnika, boravio je u Washingtonu ovaj tjedan, gdje se sastao s američkim izaslanikom Steveom Witkoffom. Witkoff je prošlog mjeseca bio u Moskvi, gdje je razgovarao s Putinom kao dio napora predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da se postigne primirje i pokrene mirovni proces između Rusije i Ukrajine.

Prva visoka ruska delegacija u Bijeloj kući od početka invazije

Prema izvješću Politica, riječ je o prvoj visokoj ruskoj delegaciji u SAD-u od početka invazije u veljači 2022. godine. Dmitrijev je za televiziju Fox News izjavio da su razgovori u Bijeloj kući imali "pozitivan ishod" te je, iako je optužio Ukrajinu za napade na rusku energetsku infrastrukturu, priznao da je Moskva otvorena za razgovor o sigurnosnim jamstvima za Kijev.

"Određena sigurnosna jamstva u nekom obliku mogla bi biti prihvatljiva", rekao je Dmitrijev, bez pojašnjenja na što konkretno misli. Istaknuo je, međutim, da članstvo Ukrajine u NATO-u "nije nimalo moguće".

Suprotno ranijim stavovima Kremlja

Njegova izjava predstavlja svojevrsni otklon od uobičajene retorike Kremlja. Ruski predsjednik Putin više je puta izjavljivao da je mir moguć tek nakon "demilitarizacije" Ukrajine, dok je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov poručio da se Rusija "kategorički protivi" prisustvu europskih mirovnih snaga na ukrajinskom teritoriju.

S druge strane, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski od početka rata naglašava da su jedina stvarna sigurnosna jamstva članstvo u NATO-u ili prisutnost američkih i europskih mirovnih snaga u zemlji – kako bi se spriječio novi ruski napad.

Trump frustriran, pritisci na Kremlj rastu

U međuvremenu, Trump je prošlog mjeseca priznao da Kremlj možda "oteže" s dogovorom o primirju, a prošli je tjedan izjavio da je "bijesan" na Putina jer je ruski predsjednik pozvao na smjenu Zelenskog.

Kako navodi NBC, ljudi iz Trumpova najužeg kruga savjetovali su mu da ne odgovara na eventualni Putinov poziv dok Rusija službeno ne pristane na prekid vatre.