Rezultati istraživanja koje je nedavno provela kompanija Kantar Media pokazali su da skoro pedeset posto (47%) internetskih korisnika nije sigurno je li sadržaj kojeg skidaju s interneta ili gledaju online ilegalan ili legalan, dok je jedan od šest korisnika siguran da je sadržaj koji su tijelom posljednja tri mjeseca skinuli ili pregledali na internetu ilegalan.

Od korisnika koji su svjesno pristupali ilegalnom sadržaju, većina njih to je radila jer je takav sadržaj besplatan (54 posto), prikladan (48 posto) i brzo dostupan (44 posto), dok oko 25 posto njih tvrdi da na taj način prvo mogu isprobati sadržaj prije nego ga kupe.

Rezultati ovog istraživanja pokazali su i da bi oko 40 posto ispitanika koji su pristupali ilegalnom sadržaju prestali s piratstvom ako bi im se omogućio legalan i jeftiniji pristup takvom sadržaju, dok oko trećine njih ne može na legalan način pronaći sadržaj koji ih zanima pa se okreću piratstvu.

Na Telegraphu, komentirajući ove rezultate, kažu da je danas iznimno važno da korisnici 'razumiju' svoje online ponašanje i krše li s njim autorska prava jer će pružatelji internetskih usluga (uskoro u SAD-u, a taj bi se trend mogao proširiti i na druge zemlje) u budućnosti kontaktirati korisnike i upozoravati ih u slučaju korištenja piratskog sadržaja i kršenja autorskih prava.

Osim upozorenja, pružatelji internetskih usluga korisnike će upućivati i na stranice na kojima će se moći educirati o piratstvu te na stranice na kojima će moći pristupiti legalnom sadržaju.

Slanje upozorenja i edukativan pristup (koji je iznimno bitan jer skoro polovica korisnika nije sigurna da li je sadržaj kojem pristupaju ilegalan) borbi protiv piratstva mogli bi se pokazati uspješnim te je ovo istraživanje pokazalo da bi četvrtina korisnika koji su do sada pristupali ilegalnom sadržaju, prestala s piratstvom odmah nakon primanja prvog upozorenja. (dnevnik.hr)