OpenAI je omogućio korištenje alata za pretraživanje interneta unutar ChatGPT-a svima, bez potrebe za prijavom ili registracijom.

Ova funkcija, koja je integrirana u AI chatbot i dostupna na chatgpt.com, prvi put je pokrenuta u listopadu prošle godine, a kasnije je proširena na veći broj korisnika.

Za korištenje alata za pretraživanje dovoljno je posjetiti web stranicu, kliknuti na gumb za pretragu i unijeti upit.

ChatGPT tada pretražuje internet kako bi pronašao relevantne informacije i odgovara na način sličan tradicionalnim tražilicama. Odgovori mogu sadržavati slike i poveznice na izvore s kojih su informacije preuzete, javlja BajtBox.

Ova značajka dostupna je i na Android aplikaciji, ali u trenutku pisanja teksta još nije dostupna za iOS. OpenAI nije dao službenu izjavu o tome kada će alat stići na Appleov App Store, ali očekuje se da bi se to moglo dogoditi uskoro.

U početku je pretraživanje interneta unutar ChatGPT-a bilo dostupno samo pretplatnicima, no u prosincu 2024. OpenAI ga je omogućio svim korisnicima s besplatnim računom.

Međutim, mnogi su smatrali da će OpenAI morati omogućiti pristup svima, bez potrebe za registracijom, kako bi ozbiljno konkurirao tržištu web pretraživanja.

Britanski list The Guardian izvijestio je u prosincu da je ovaj alat podložan manipulaciji putem tehnike poznate kao “prompt injection”. Ako web stranica koristi skriveni tekst unutar HTML-a ili CSS-a za slanje netočnih informacija, AI alat ih može preuzeti i generirati pristrane odgovore. Ova ranjivost mogla bi se iskoristiti za širenje dezinformacija, uključujući lažne recenzije proizvoda na e-trgovinama.

Također, u izvješću se navodi da bi skriveni tekst mogao poslužiti za ubacivanje zlonamjernog koda s web stranica. Nepošteni izdavači mogli bi koristiti ovu tehniku kako bi potaknuli AI alate da generiraju pozitivne recenzije njihovih proizvoda ili na druge načine zavarali korisnike. Još uvijek nije jasno je li OpenAI riješio ovaj problem.

Unatoč mogućim sigurnosnim ranjivostima, činjenica da OpenAI nudi AI pretraživanje svim korisnicima mogla bi predstavljati najveći izazov za Google od njegova osnutka prije gotovo tri desetljeća.

Google trenutno dominira tržištem pretraživanja, s udjelom od gotovo 90% svih web pretraga između siječnja 2024. i siječnja 2025. No, s obzirom na to da ChatGPT-ovo pretraživanje postaje široko dostupno, Google bi se mogao suočiti s ozbiljnom konkurencijom.