Bosna i Hercegovina neće dobiti prvu ratu, tranšu novca iz Plana rasta za Zapadni Balkan zbog ''nedostatka političkog konsenzusa'' u zemlji, naveli su iz Delegacije Europske unije. I činilo se da smo se lako pomirili s činjenicom da gubimo 70 milijuna eura, no pojavila se nada da ćemo ipak dobiti novac ako domaće vlasti do danas usuglase zadate obaveze. Nejasno je da li ima volje da se to uradi, ali jasno je da bismo mogli ostati bez cjelokupne tranše ako propustimo ovu posljednju šansu. No, mare li bh. političari za to?

Prva tranša iz Plana rasta, koja za Bosnu i Hercegovinu znači 70 milijuna eura, može biti isplaćena tek nakon što Europska komisija i BiH formalno usuglase Reformsku agendu. Sudeći prema izjavama pojedinih ministara, još ima nade. Rok ističe danas, navodi BHRT.

Nije isporučeno na vrijeme

''Nismo isporučili na vrijeme ono što je bilo potrebno i prvi voz je otišao. Ne bih rekao da smo izgubili bilo što od tih sredstava, jer nas nitko ne sprječava da sutra pošaljemo usuglašeni plan reformi vezanih za Plan rast,a možda bi čak mogli stići i ovaj prvi voz koji je jučer otišao. Ako do sutra izglasamo do podne ovaj novi zaključak što je predložen za radnu grupu, ja sam već glasao ‘za’, stići ćemo voz što je otišao'', rekao je jučer ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto.

A dok trčimo za vlakom koji smo sami propustili, umjesto da se usmjerimo na konkretne korake, izgleda da samo tražimo krivca, čije nam ime i neće vratiti izgubljeni novac.

''Ono što imamo informaciju je da se ponovo obavljaju neki razgovori. Točno su i rekli – za sada ste izgubili tu tranšu. Znali su i do sada dati neke dodatne rokove za usuglašavanje. Trebaju shvatiti specifičnost da smo skoro 99 posto naših obaveza iz te reforme ispunili i poslali službeno, radi se o malom procentu, ali tri vrlo važne tačke. I još jednom pozivam EU i EK da govori faktima, argumentima a ne da generalizira niti da nas sve zajedno stavlja u isti koš'', kaže Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

''Svjedoci smo činjenice da smo veoma često uvjetovani od strane Europske delegacije, odnosno EK, da sve što smo učinili nije dovoljno, treba još. I onda kada kažemo da Europska delegacija odnosno EK uvjetuje, onda postoje različite vrste naših prijevoda ovdje, da kažemo da mi bježimo od naše odgovornosti. Mislim da je radni tim u potpunoj koordinaciji sa predstavnicima Federacije i Republike Srpske uradio značajan i dobar posao'', navodi Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Važna injekcija za građane

Europski analitičari upozoravaju da vremena ponestaje i da BiH mora odrediti prioritete na kojima će raditi. Jasno je da Europska Komisija u ovom trenutku insistira na upotpunjavanju liste s nekoliko reformi koje su politički vrlo izazovne za vlasti u RS. Ali nejasno je hoće li tražiti da se ispune sve reforme na koje je BiH do sada pristala ili će čekati sve na listi. U tom slučaju bi BiH mogla ostati bez cjelokupne tranše.

''Ključ ovog čitavog procesa nije u tome da se dogovore o listi reformi, to je često vrlo moguće. Izazov će biti u implementaciji tih reformi i u činjenici hoće li EK biti principijelna da se reforme provode, pa da se zauzvrat dobije novac'', smatra EU analitičar Adnan Ćerimagić.

Za to vrijeme, kritike na račun domaćih vlasti da ovu priliku nisu smjele propustiti. BiH je već morala ispuniti obveze jer je novac koji nudi EU važna injekcija za građane, ali i privredu BiH.

''Zamislite neku državu da propušta ovoliko šansi za svoj razvoj. Da dobiva namijenjen novac i da ga ne uzima, to je nedopustivo. To se mora promijeniti. Ova država i ovi građani imaju pravo na razvoj i imaju pravo na europsku budućnost'', naglašava akademik Mirko Pejanović.

Problem s dokumentom nastao je zbog tri mjere koje nisu prihvatile vlasti u Republici Srpskoj. Radi se o uspostavljanju jedinstvenog broja za hitne slučajeve u cijeloj državi, ukidanju entitetskog veta na odluke o dodjeli pomoći iz državnih sredstava te popunjavanju neupražnjenih mjesta u Ustavnom sudu BiH i poštivanje odluka ovog suda. Ako BiH ne dobije novac, bit će jedina država koja nije uspjela.