Na 14. posebnoj sjednici NSRS naći će se "Sporazum o reguliranju odnosa RS i Federacije BiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima". Riječ je o točki koja je prijedlog narodnih poslanika te onom što je najavljivano kao "mirno razdruživanje".

Njega je ranije pripremila Vlada RS, a odobrenje je dao i predsjednik RS Milorad Dodik.

"Avaz" je u posjedu dokumenta Sporazuma, gdje se navodi da RS i FBiH, "koje čine BiH, međusobno će uvažavati državnopravni subjektivitet, shodno statusu strana ugovornica u i potpisnica svih aneksa Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH".

Dalje se navodi da se strane obvezuju da će osigurati mir i sigurnost na svojim teritorijama, sigurnost svih građana i imovine, kao i da će razvijati "dobrosusjedske odnose u cilju postizanja regionalne stabilnosti".

- Strane su saglasne da je jedini optimalan pravni okvir za postojanje BiH Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, a posebno Aneks IV - Ustav BiH, nesagledivo i suštinski izmijenjen protivno voljama strana - navodi se u trećoj točki.

U četvrtoj točki se ističe da se "strane obavezuju da će poštivati i proširiti obim ljudskiih i manjinskih prava i sloboda garantirati relevantnim međunarodnim aktivima i ustavima RS i FBiH".

- Strane se mirno razdružuju zbog nemogućnosti obnavljanja izvornog Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, koji je garantirao ravnopravnost entiteta i konstitutivnost naroda na osnovu konsenzusa, primjenom konsocijativne demokracije i mehanizama zaštite entitetskih i nacionalnih interesa. Strane će nakon mirnog razdruživanja funkcionirati suvereno u skladu s državnopravnom tradicijom koju baštini RS od 9. siječnja 1992. godine, kada je i proglašena, te tradicijom koja baštini FBiH od 18. ožujka 1994. godine, kada je je obrazovana Vaštingtonskim sporazumom - piše u tekstu.

Navodi se da tokom procesa "mirnog razdruživanja strane će postupati savjesno, primarno i dosljedno poštujući nepovredivost granica".