Koliko god često čistili svoj dom, imate osjećaj da se prašina stalno vraća? Ponekad i samo nekoliko sati nakon temeljitog čišćenja, površine ponovno postaju sive, mutne i prekrivene sitnim česticama koje ne samo da kvare izgled prostora, već mogu uzrokovati i alergije. No, postoji jednostavno rješenje koje će vam olakšati svakodnevicu - i dolazi iz svijeta muzejske prakse.

Riječ je o glicerinu - sastojku koji se već desetljećima koristi u različitim industrijama, uključujući kozmetiku, farmaciju i tekstil, ali i u muzejima, gdje ga stručnjaci koriste kako bi spriječili taloženje prašine na vrijednim eksponatima. Ono što je najbolje – glicerin je lako dostupan, povoljan i potpuno siguran za korištenje u kućanstvu.

U nastavku donosimo pet načina kako glicerin može postati vaš saveznik u borbi protiv prašine i prljavštine, kao i nekoliko dodatnih savjeta za njegovo učinkovito korištenje.

Blistavi podovi bez puno truda

Ako su vam podovi stalno sivi i bez sjaja, pokušajte u vodu za pranje dodati nekoliko kapi glicerina. Dovoljno je pet do 10 kapi na jednu kantu vode. Osim što će bolje pokupiti nečistoće, ova mješavina stvara tanki zaštitni sloj koji usporava ponovno nakupljanje prašine i prljavštine. Posebno je učinkovit na parketu, laminatu i pločicama, jer ne ostavlja tragove ni masne mrlje.

Savjet više: Koristite krpu od mikrofibre, koja dodatno pojačava antistatički učinak.

Dugotrajna zaštita od prašine

Ovo je trik koji se koristi i u muzejima: u posudu s vodom dodajte nekoliko kapi glicerina, navlažite krpu i prebrišite površine poput polica, stolića, TV ormarića, pa čak i ekrana. Glicerin stvara antistatički sloj koji odbija čestice iz zraka i usporava njihovo taloženje. Rezultat? Površine ostaju čiste i do deset dana.

Idealno za: knjige, drvene komode, police, okvire za slike, audio i video opremu.

Napomena: Ne pretjerujte s količinom - pet do šest kapi na pola litre vode je sasvim dovoljno.

Protiv tvrdokornih mrlja na odjeći

Glicerin može biti iznenađujuće učinkovit i kada je riječ o mrljama na tkanini. Ako ste zamrljali majicu čajem, kavom ili čokoladom, nanesite nekoliko kapi glicerina izravno na mrlju i ostavite da djeluje 20 - 30 minuta. Zatim tkaninu isperite vodom u koju ste dodali malo soli. Sol pomaže u razgradnji mrlje i pospješuje djelovanje glicerina.

Dodatni savjet: Za osjetljive tkanine prvo testirajte na nevidljivom dijelu.

Održavanje kožnog namještaja

Namještaj od kože može s vremenom postati suh, izgreban i bez sjaja. Umjesto skupih sredstava, posegnite za prirodnim rješenjem: nekoliko kapi glicerina nanesite na mekanu pamučnu krpu i nježno prebrišite kožnu površinu. Postupak ponovite nekoliko puta ako je potrebno. Koža će izgledati obnovljeno i bit će otpornija na buduće ogrebotine i isušivanje.

Idealno za: sofe, fotelje, kao i auto-sjedala od prave kože.

Prozori bez tragova, čak i nakon kiše

Za kristalno čiste prozore bez stalnog brisanja i poliranja, pomiješajte glicerin i etilni alkohol u omjeru 1:10. Ovom mješavinom prebrišite staklene površine - i ne samo da će sjaj trajati dulje, već će prozori postati otporniji na skupljanje prašine i tragove od kiše. Ovaj trik posebno dobro funkcionira na prozorima izloženim prometu, dimu ili peludi.

Savjet: Koristite ovu mješavinu i za ogledala, staklena vrata i kabine tuš-kabina.

Gdje nabaviti glicerin?

Glicerin možete kupiti u većini ljekarni, trgovinama zdrave hrane ili specijaliziranim drogerijama. Dolazi u bočicama od 50 ml do 250 ml, a cijena je pristupačna - u pravilu ne prelazi pet eura. Budući da je koncentriran, jedna bočica može trajati mjesecima.
Djelovanje

Glicerin je humektant, tvar koja zadržava vlagu, ali ima i blago antistatičko djelovanje. Upravo ta antistatička svojstva čine ga korisnim u kućanstvu jer smanjuje privlačenje sitnih čestica na površine, čime se prašina jednostavno manje "lijepi".

Izvor: Dom&Dizajn