Najmanje šest mjeseci biti će potrebno da bi se epidemija virusa ebole u zapadnoj Africi stavila pod kontrolu, a to zahtijeva i veće angažiranje Sjevetske zdravstvene organizacije (WHO) navodi organizacija "Liječnici bez granica".

"Ako ne stabiliziramo situaciju u Liberiji, nikada nećemo stabilizirati regiju", upozorila je predsjednica organizacije "Liječnici bez granica" Joanne Liu.

Ona je na konferenciji za novinare u Ženevi nakon 10-dnevnog putovanja u regiji napomenula da će biti potrebno šest mjeseci da se epidemija ebole stavi pod kontrolu.

Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je da su razmjere epidemije ebole veoma potcijenjene i da su rizici od širenja epidemije izvan zapadne Afrike i dalje mali.

Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije koji se bore sa epidemijom ebole konstatirali su da je broj prijavljenih slučajeva oboljelih i umrlih znatno potcijenjen.

Od pojave epidemije u ožujku ove godine, registrovano je 1.975 potvrđenih slučajeva ebole, a ukupan broj umrlih dostigao je 1.069. Najveći broj žrtava zabilježen je u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji, dok su u Nigeriji potvrđena četiri smrtna slučaja.

 Svjetski program za hranu Ujedinjenih nacija (WFP) proširit će svoje intervenciije na milijun osoba u Sierra Leoneu, Liberiji i u Gvineji kako bi preduhitrio krizu hrane u ovim zemljama koje je pogodila epidemija Ebole, priopćio je u petak regionalni ured WFP-a u Dakaru.

''Na molbu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pripremamo pomoć za oko milijun osoba u tri ugrožene zemlje'', izjavila je za AFP Fabienne Pompey, glasnogovornica WFP-a za zapadnu Afriku.

bljesak.info