FBI je objavio veliki izvještaj o kampanji dezinformacijama na društvenim mrežama, a prema onome što je objavljeno, operacije su vođene izravno iz Kremlja, uz logističku podršku vlasti u Rusiji.

Veliki izvještaj, nakon kojeg su podignute optužnice protiv dva ruska državljanina u SAD-u, dolazi pred američke izbore za predsjednika, zakazane u studenom.

Glavni državni tužitelj SAD-a Merrick Garland je, zajedno s direktorom FBI-ja Christopherom Wrayom, predstavio izvještaj u kojem se iznose detalji o sveobuhvatnoj kampanji koja je trebala utjecati na rezultate izbora u studenom.

Međutim, kampanja iz Moskve nije za cilj imala samo utjecati na građane SAD-a, već i Europe. Izvještaj FBI-ja pokazuje značajnu mrežu influencera na društvenim mrežama koji su, izravno ili neizravno, radili i na Starom kontinentu.

Cilj je bio na vlast dovesti stranke koje imaju bolje odnose s Rusijom, poput AfD-a u Njemačkoj i Nacionalnog okupljanja u Francuskoj.

Izbori u Italiji i Velikoj Britaniji

Mete su bili i izbori u Italiji te Velikoj Britaniji, a fokus je bio na urušavanju veza između Europe i SAD-a, te demonizaciji predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.

Pored izravne i neizravne podrške influencerima i novinarima u Europi, koji su promovirali dezinformacije u korist Rusije, kampanja iz Kremlja je obuhvaćala i veliki broj tzv. "botova", odnosno naloga na društvenim mrežama iza kojih ne stoje osobe, već cijele grupe ljudi koji vode ove profile.

Ove grupe se također nazivaju i "farme", a prijašnji dokumenti otkrili su da je takvih bilo i na Balkanu, odnosno nekoliko je otkriveno u Sjevernoj Makedoniji.

Ključna osoba za ove operacije, prema informacijama FBI-ja, bio je Sergey Kiriyenko, jedan od glavnih suradnika Vladimira Putina. On je bivši premijer Rusije, a i danas je najmlađi koji je obnašao tu funkciju, još pod Borisom Jeltsinom 1998. godine.

Kreiranje lažnih stranica

Važan dio ove kampanje bio je i kreiranje lažnih stranica, koji su izgledom kopirale medije poput Fox Newsa, Reutersa, Bilda, Le Mondea, Spiegela i drugih medijskih kuća u Europi i SAD-u.

Lažne domene, koje su ugašene nakon FBI-jevog izvještaja, plaćane su kriptovalutama kako im se ne bi moglo ući u trag.

Na kraju, FBI tvrdi da je posebna meta bila Njemačka, čiji građani su identificirani kao "izričito ranjivi." Izvještaj još kaže da je finalni cilj bio sukob između Njemačke i Francuske kao dvije najveće države Europske unije, te socijalni nemiri u ove dvije države, s posebnim fokusom na Njemačku.