Helikopteri Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spremni su za akcije gaženje požara iz zraka i mogu djelovati čim Ministarstvo sigurnosti BiH dostavi zahtjev, a Predsjedništvo BiH odobri njihovo angažiranje.

Potaknut zahtjevom iz bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske, koji je upućen Ministarstvu vanjskih poslova BiH te proslijeđen Ministarstvu obrane BiH, a kojim se za gašenje požara u području Trebinja traži upotreba helikoptera susjedne Republike Srbije, ministar obrane BiH Zukan Helez napominje da je nekoretno tražiti pomoć susjeda, ako su za tu zadaću na raspolaganju vlastiti resursi iz Bosne i Hercegovine.  

Dvije posade

''Sukladno Okvirnom zakonom o zaštiti i spašavanju u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća, Oružane snage BiH imaju obvezu pružanja pomoći civilnim organima. Oružane snage naše zemlje imaju na raspolaganju dvije posade i dva helikoptera da se angažiraju na gašenju požara te su u potpunosti spremne da izvrše svoju ustavnu i zakonsku obavezu'', istaknuo je ministar Helez.

U pogledu traženja pomoći od stranih zemalja, Članak 7. Okvirnog zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH precizira da se međunarodna pomoć može tražiti kad se vlastitim snagama i sredstvima ne može adekvatno odgovoriti na prirodnu i drugu nesreću.

''Očekujem da će nadležni uputiti zahtjev te da će Predsjedništvo BiH odobriti angažiranje resursa OS BiH i time na najbolji način djelovati sa ciljem pružanja potpore našim građanima'', napomenuo je ministar Helez. On je istaknuo da OS BiH raspolažu s dvije posade i dva helikoptera s vitlima i protupožarnim vedrima, kapaciteta od 1.000 litara, te su potpuno spremni za zadaće gašenja požara.

Oružane snage pripadaju svima

''Oružane snage BiH pripadaju svima, Bošnjacima, Srbima, Hrvatima i svakom drugom građaninu Bosne i Hercegovine podjednako i spremne su da im služe'', zaključio je tim povodom ministar obrane BiH Zukan Helez.

Prema proceduri, u slučaju ugroženosti od prirodnih nepogoda i katastrofa, građani se trebaju obratiti lokalnim centrima civilne zaštite. Odnosni centar dalje proslijeđuje zahtjev, posredstvom entitetskih centara civilne zaštite, Centru za krizne situacije Ministarstva sigurnosti BiH, koje je nadležno za kontakt s Ministarstvom obrane BiH po pitanju angažiranja i korištenja resursa OS BiH. Po prijemu zahtjeva ministar obrane BiH od Predsjedništva BiH traži odobrenje za angažiranje resursa OS BiH na toj zadaći.

Podsjećamo, helikopterski servis Republike Srpske ''zaobišao'' je Ministarstvu obrane Bosne i Hercegovine sa zahtjevom za pomoć u gašenju požara na području Gacka. Umjesto toga, pomoć su potražili od susjedne Srbije, a zahtjev za dozvolu za ulazak helikoptera te zemlje u BiH upućen je na pogrešnu adresu.

Dozvola

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković potvrdio je informaciju da je MVP zaprimio zahtjev za dozvolu za ulazak helikoptera Srbije u BiH, ali je podsjetio kako MVP BiH ne može odobriti niti zabraniti bilo kojem helikopteru ulazak, prelazak, prelijetanje…

S druge strane, iz Ureda članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović naveli su kako je upućen dopis-urgencija i ka Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, kao i Ministarstvu obrane, a ne samo ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakoviću. U dopisu traže da hitno i bez odlaganja bude odobren dolazak i prelet helikoptera MUP-a Srbije da bi pomogao gašenje požara na području općine Gacko, te da tako pokažu odgovornost prema ljudskim životima.

Prema saznanjima Srne, u dopisu je naglašeno da hitne situacije zahtijevaju hitne reakcije, te da u ovom trenutku ''nema mjesta politici i međunacionalnim razračunavanjima, jer su ljudski životi i njihova imovina apsolutni prioritet''.