Naime, u administraciji predsjednika Baracka Obame navodno su sve uvjereniji da su takve tajne akcije za prikupljanje informacija, zajedno s ekonomskim pritiskom, jedini način da se Iran natjera na odustajanje od svojih nuklearnih ambicija.
Američki dužnosnici kažu kako to i činjenica da se Washington okrenuo izravnijoj konfrontaciji s Iranom, naoružavajući iranske suparnike na Bliskom istoku, pokazuje gubitak vjere SAD-a u učinkovitost dijaloga s Teheranom.
Dosad su američki dužnosnici odbijali komentirati taj dio američkog prikupljanja informacija u Iranu. Bespilotna letjelica RQ-170 Sentinel, dizajnirana tako da je neprijateljski radari teško mogu otkriti, a koristila se za najtajnije misije CIA-e, primjerice u operaciji Geronimo. Jedan je RQ-170 Sentinel 1. svibnja ove godine sudjelovao u akciji i u realnom vremenu slao slike hvatanja i likvidacije šefa al-Qa’ide probranoj skupini u Washingtonu.
Osama bin Laden lociran je i ubijen u zajedničkoj akciji američkih marinaca i agenata CIA-e u Pakistanu. Tada je, podsjetimo, na mjestu događaja “zaglavio” jedan američki helikopter, što je izazvalo veliku uzbunu. Kad su teheranske vlasti prošle nedjelje objavile da su “nasilno spustile” jedan RQ-170 Sentinel u istočnom Iranu, oko 225 kilometara od granice s Afganistanom, SAD je to najprije negirao. Teheran je ustvrdio da je elektronički preuzeo kontrolu nad upravljačkim sustavom letjelice i spustio ga.
Nakon što je potvrdio gubitak jedne letjelice, SAD je inzistirao da je operirala nad istočnim Afganistanom. Dužnosnici tvrde da je letjelici sigurno nestalo goriva ili je došlo do nekog drugog kvara.
Američki dužnosnici izjavili su da je izgubljena letjelica dio cijele flote preko koje američka obavještajna agencija CIA s velike visine nadzire Iran. Dronovi se šalju duboko u teritorij zemlje kojoj službeno ne smiju niti primirisati. Taj tajni “bigbraderovski” program navodno uspješno traje već četiri godine, kažu, i CIA dosad nije bila otkrivena.
Koliko su važne informacije do kojih bi Iranci mogli doći sada kad je jedno od najtajnovitijih američkih “oruđa” u ratu za informacije u njihovim rukama, pokazuje infromacija da je SAD razmišljao o slanju komandosa u Iran kako bi vratili oboreni dron.
Stručnjaci, međutim, smatraju kako Iran nije dovoljno napredan da sam iskoristi informacije iz letjelice.
Ipak, postoji mogućnost da ponudi suradnju zemljama koje su mu naklonjene, suparnicima Washingtona - Kini i Rusiji, koje su sigurno zainteresirane za tehnologiju. Neki strahuju da bi Iran mogao iskoristiti letjelicu kako bi ispitao koje su slabosti tehnologije i potom poduzeti protumjere u svom sustavu za zračnu obranu.
Iran, koji je najavio objavljivanje snimki letjelice, zaprijetio je da će prenijeti informacije svojim saveznicima - libanonskom Hezbolahu i Siriji. Zapadni dužnosnici ističu da je prodaja bombi koje probijaju bunkere, bombardere i drugi vojni “hardware” zaljevskim zemljama i Izraelu od strane SAD-a u posljednje vrijeme još jedan od načina pritisaka na Iran.
Letjelice bez pilota koje otkrivaju neprijateljska nuklearna postrojenja. Virusi koji onesposobljavaju i najsofisticiraniji sustav kontrole. Telekamere i infracrvene zrake, ključne za operacije poput likvidacije Osame bin Ladena. Bitke koje se vode u tišini, kirurški precizno, bez ljudskih gubitaka. Sve ono što vidimo danas u Iranu, to spada u ratovanje trećeg milenija, zaključuju analitičari.
Iranci pokazali srušenu nevidljivu letjelicu
09.12.2011 07:51
Objavio:Uredništvo
Komentari:0