Na teret im se stavlja krađa najmanje 200 vozila, tržišne vrijednosti više od milijun KM. Za krađu auta koristili su posljednju tehnologiju. Izazov je to i za policijske agencije, ali i one koji se bave zaštitom od krađa.
Nakon što je nasilno provalio automobil kradljivac koristi uređaj i gasi alarm. Sam alarm, skoro da nikoga ne uznemiri. To lopovu daje vrijeme za krađu, piše N1.
No, može i bez alarma, ukoliko kradljivac posjeduje uređaj kojim može uhvatiti frekvenciju ključa kod novijih automobila, pojašnjava vlasnik Houdiny servisa Haris Muminović.
"Vi možete biti u kući i spavati, lopov priđe pored kuće sa tom antenom i hvata signal od tog ključa i nekih 300 do 500 metara gdje se auto nalazi parkirano njegov kolega otvara auto. Pali ga, vozi na drugo mjesto i kada ga ugasi, ne može ga više upaliti", kazao je Muminović za N1.
Kada su u pitanju organizirane grupe, više je sudionika. Jedan osigurava mjesto, drugi sjedi čeka u automobilu. Treći provali, i odveze automobil.
"Iza izvršitelja ostaje vrlo malo tragova, maskirani su koriste fantomke što onemogućava identifikaciju. Često prilikom izvršenja koriste i vatreno oružje", kaže istražitelj MUP-a KS Selmir Podgorica.
Uređaji za krađu automobila mogu se pronaći i u slobodnoj prodaji. Na internetu koštaju i do nekoliko desetina tisuća eura.
"Kako tehnologija napreduje, napreduje i njihov pristup. Sve je toliko dostupno kada to ne bi koristili", kaže Muminović.
Organizirana grupa protiv koje je podignuta optužnica automobile je krala u ŽS, Istočnom Sarajevu, na području Tuzlanske županije i Zapadne Hercegovine.
"Uglavnom u noćnim satima, koristeći specijalistički alat i pribor, naoružani i maskirani, koristeći radio stanice, podešene na policijske frekvencije kako bi pratili kretanje policije krali motorna vozila veće vrijednosti", kazao je glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.