Sjedinjene Američke Države trebaju "prestati cmizdriti" i glumiti žrtvu nakon što su "besplatno uživale vožnju na vlaku globalizacije", objavili su kineski državni mediji, a prenosi The Guardian.

Jučer navečer, China Daily, glasilo vladajuće Komunističke partije Kine (KPK) na engleskom jeziku, objavio je urednički komentar u kojem su česte Trumpove tvrdnje da SAD "biva iskorištavan" nazvali "zavaravanjem američke javnosti".

"SAD nitko ne iskorištava", stoji u tekstu. "Problem je u tome što SAD desetljećima živi iznad svojih mogućnosti. Troši više nego što proizvodi. Izvlastio je svoju proizvodnju i zaduživao se kako bi imao viši životni standard nego što mu pripada prema produktivnosti. Umjesto da ga se 'vara', SAD je besplatno uživao vožnju na vlaku globalizacije."

"SAD bi trebao prestati cmizdriti o tome kako je žrtva u globalnoj trgovini i prekinuti svoje hirovite i destruktivne postupke", nadodali su.

Kinezi odbijaju popustiti pred Trumpom

KPK je odbila popustiti pred Trumpovim zahtjevima za pregovorima o novim trgovinskim uvjetima. Danas je Peking objavio zamjenu svog međunarodnog trgovinskog pregovarača.

Li Chenggang preuzima ulogu - i onu zamjenika ministra trgovine - koju je dosad obnašao dugogodišnji trgovinski car Wang Shouwen. Nije naveden razlog promjene, ali Li će sada voditi sve razgovore s SAD-om o rješavanju trgovinskog rata, što se događa usred šireg preslaganja u kineskoj vladi.

U izjavi koju je pročitala glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt, Trump je jučer rekao da je "lopta na kineskoj strani".

"Kina mora napraviti dogovor s nama. Mi ne moramo s njima", stoji u izjavi. "Nema razlike između Kine i bilo koje druge zemlje osim što su oni puno veći."

"Ne želimo se boriti, ali se istog ni ne bojimo"

Danas je kinesko ministarstvo vanjskih poslova uzvratilo, navodeći da je SAD započeo trgovinski rat i da je Peking jasno dao do znanja da se ne želi boriti, ali se također ne boji.

"Ako SAD stvarno želi riješiti problem dijalogom i pregovorima, treba prestati s ekstremnim pritiscima, prijetnjama i ucjenama, i razgovarati s Kinom na temelju jednakosti, poštovanja i obostrane koristi", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.

Analitičari i dužnosnici očekuju da će trgovinski rat imati značajan utjecaj na obje ekonomije - Kina se već borila s oporavkom nakon pandemije zbog niske potrošnje i visoke nezaposlenosti mladih.

Kinesko gospodarstvo u prvom kvartalu poraslo za 5.4 posto

U srijedu je Peking objavio bolje gospodarske rezultate od očekivanih, uglavnom zahvaljujući izvoznicima koji su požurili izvesti proizvode u SAD prije nego što carine stupe na snagu.

Kineski državni zavod za statistiku objavio je da je gospodarstvo u prvom kvartalu poraslo za 5.4%, iznad očekivanja analitičara. Međutim, visoki dužnosnik zavoda Sheng Laiyun upozorio je da će američke carine "stvoriti određene pritiske na vanjsku trgovinu i gospodarstvo naše zemlje".

Kineski predsjednik Xi Jinping nalazi se na turneji po azijskim državama, na putovanju koje je, iako planirano prije trgovinskog rata, dodatno ojačalo kineske javne i privatne napore za jačanje trgovinskih odnosa s drugim zemljama.

"Kina je spremna surađivati s Malezijom i ostalim zemljama ASEAN-a, slijediti trend mira i razvoja, oduprijeti se geopolitičkim i plemenskim podjelama, razbiti unilateralizam i protekcionizam te stvoriti visokostrateški savez između Kine i Malezije koji vodi prema bliskoj zajednici zajedničke sudbine", napisao je Xi u uredničkom komentaru objavljenom uoči današnjeg dolaska u Maleziju.