"Izražavomo sumnju u pozicioniranje Bh Gasa kao nositelja ovog projekta“, kazao je Džeba jasno poručujući da hrvatski dužnosnici u Federaciji BiH jesu za zakon ali su protiv načina njegova donošenja. Preglasavanje Hrvata, složili su se i iz HDZ 1990 mora se zaustaviti.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na izvanrednoj sjednici u četvrtak s 51 glasom za, 14 protiv i četiri suzdržana potvrdio je Prijedlog zakona o plinovodu „Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska“, čiji je predlagatelj većina izaslanika u Klubu Bošnjaka. I ovom prilikom, jednako kao i u Vladi Federacije BiH prililikom utvrđivanja zakona kada je umjesto kompromisnog prijedloga prihvaćen zakon čiji je predlagatelj SDA, kao i prilikom glasovanja u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, izaslanici iz reda hrvatskog naroda iskazali su protivljenje preglasavanju Hrvata te izrazili sumnju u Bh Gas-a kao nositelja ovog projekta, piše Večernji list BiH.

Prije izjašnjavanja o zakonu, Klub Hrvata tražio je stanku nakon koje je predsjednik Kluba Damir Džeba (HDZ BiH) obrazložio stav Kluba.

“U potupunosti podržavamo projekat plinske interkonekcije, ali smo protiv preglasavanja Hrvata u kreairanju politika u Federaciju BiH. Također izražavomo sumnju u pozicioniranje Bh Gasa kao nositelja ovog projekta“, kazao je Džeba jasno poručujući da hrvatski dužnosnici u Federaciji BiH jesu za zakon, ali su protiv načina njegova donošenja. Preglasavanje Hrvata, složili su se i iz HDZ 1990 mora se zaustaviti.

„Mi ćemo podržati zakon, ali ključ projekta je u rukama Republike Hrvatske. Njezina je ustavna obveza brinuti o Hrvatima u BiH te ćemo pratiti kako će odgovoriti na preglasavanje i majorizaciju Hrvata u Federaciji BiH“, kazao je tijekom rasprave o zakonu Ivan Odak, izaslanik u Klubu Hrvata koji je iz HDZ 1990.

Tijekom rasprave o Plinovodu „Južna interkoncija između BiH i RH“. Izaslanici Kluba Hrvata su jednom podsjetili na razloge zbog kojih sumnjaju da će Bh Gas d.o.o Sarajevo kao nositelj projekta zbog milijunskih dugovanja biti u stanju kvalitetno realizirat ovaj projekt. Spomenuta je tvrtka, kazali su, izgubila i višemijunski arbitražni spor te je najprije potrebno sanirati njezine dugove. Također su istaknuli da rad pod bilo kakvim pritiskom nije dobar, a kao primjer naveli su izglasavanje projekta Blok 7 koji je stvorio gubitak od 150 milijuna po Federaciju BiH a nije nikad realiziran.

Podsjećamo, cijeli projekt plinske južne interkonkcije kojim bi se ovaj energent iz Republike Hrvatske preko terminala na Krku doveo do dijelova Federacije BiH koji dosad nisu imali mogućnost priključka na plinovod, a to su područje Hercegovine i središnje Bosne prije nekoliko godina inicirali su izaslanici Kluba Hrvata u kojemu je HDZ BiH i tada imao većinu. Problemi počinju nakon što su većinski Bošnjaci inzistirali da nositelj bude tvrtka BH Gas d.o.o u čemu su dobili podršku i pojedinih međunarodnih predstavnika i diplomata u našoj zemlji. Uz medijske spinove da su Hrvati protiv plinske južne interkonkcije koja uz plinifikaciju gore navedenih područja, Federaciji BiH osigurava alternativnu ruskom plinu, krenulo se po Hrvate vrlo opasnim etiketiranje da su „proruski“ igrači.

Da su takve tvrdenje notorna laž jasno su poručili iz Kluba Hrvata u Domu naroda dajući do znanja da politika preglasavanja predstavnika malobrojnijeg naroda u Federaciji BiH nije dobra kao što po Federaciju BiH i sve njezine stanovnike nije dobro da po strukturi zaposlenih jednonancionalna javna poduzeća s milijunskim gubicima i izgubljenim sporovima realiziraju strateški važne projekte kakav je projekt južne interkonekcije. O preglasavanju Hrvata, najprije u Vladi Federacije BiH koja je imala mogućnost opredjeliti se za kompromisno rješenje i zakon iza kojeg je u međuvremenu stala oporbena SDA, a zatim i u Zastupnipkom domu Parlamenta Federacije BiH kada su preglasani svi zastupnici stranaka s hrvatskom većinom, hrvatski su dužnosnici pisali i najvišim dužnosnicima Europske unije tražeći zaštiti Hrvata u Federaciji BiH koji su i građani Europske unije.

Preglasavanje uz kršenje načela parlamentarne demokracije nije dobro, i nevodi BiH ka članstvu u Europskoj uniji, jasno su poručili nakon sjednice Zastupničkog doma. Isti stav imali su i izaslanici Kluba Hrvata u Domu naroda prilikom potvrđivanja Zakona o plionovodu s jasnom porukom da jesu za ovaj projekat ali su protiv načina donošenja, posebno upornog inzistiranja da nositelj projekta bude dugovima opterećena jednonacionalna tvrtka. U protivljenju da Bh Gas gradi plinovod nije ih razuvjerio ni fedralni ministar industrije, energetike i rudarstva Vedran Lakić koji je pokušao ublažiti negativne posljedice poslovanja Bh Gasa. Zakon je na kraju izglsan većinom glasova izaslanika u Domu naroda ali uz jasne poruke da se preglasavanje nije dobro kao ni inzistiranje na određenim poduzećima kao nositeljima projekta. U prestruktuiranje Bh Gasa što je jedan od zaključaka kojeg je usvojio Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH ne vjeruje se previše.