Kako piše Večernji list, Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP-u) je, u skladu s propisima, ostavljena mogućnost sankcioniranja biračkih odbora i političkih subjekata. Osim izricanja novčane kazne, SIP političkim subjektima može i poništiti ovjeru za sudjelovanje na izborima kandidata ili političkog subjekta.
Ukoliko nešto prelazi u kategoriju kaznenog djela, predsjednik SIP-a Stjepan Mikić za Večernjak pojašnjava kako su utoliko dužni taj materijal uputiti nadležnom tužiteljstvu u daljnju proceduru. Na sve odluke SIP-a "oštećena" strana ima pravo žalbe Sudu BiH. Mikić navodi kako je u većini slučajeva Sud BiH potvrđivao odluke SIP-a.
Međutim, činjenica je da do danas slučajevi kupovine glasova nisu sankcionirani od pravosudnih tijela, što može samo stimulativno djelovati na te stranke da ponovno pribjegnu takvim "metodama", navodi Večernjak. Navodi se i to kako su birački odbori također slabe karike u izbornom lancu, jer su na prijašnjim izborima pojedinci prije početka glasovanja ubacivali ispunjene listiće. Iz tog razloga SIP zahtjeva nabavu prozirnih glasačkih kutija od pleksiglasa.
Sukladno Kaznenom zakonu, kazne za osobe za koje se utvrdi da su odgovorne za nepravilnosti vezane uz izbore su od 6 mjeseci do 5 godina zatvora. Za uskarćivanje biračkog prava prijeti novčana kazna ili kazna od tri godine zatvora, i ista kazna prijeti i za povredu slobode odlučivanja birača. Također, u zatvoru do 6 mjeseci može završiti i onaj tko povrijedi tajnost izbora, navodi Večernjak.
Kupovina glasova veliki problem i na idućim izborima
05.11.2013 09:23
Objavio:Uredništvo
Komentari:0