Za Marokanca Ilijasa Benemua, nogomet je među najvažnijim stvarima na svijetu, pa čak i u teškim životnim situacijama s kojima se suočio kao čovjek koga je potraga za boljim životom u Europi dovela, bar za sada, do kampa za migrante u Bosni.

Ali i tu je sport zauzeo važno mjesto, jer je zahvaljujući entuzijazmu ljudi iz lokalne zajednice i pomoći njemačkog drugoligaša Sankt Paulija, Ilijas dobio priliku da se opet druži sa 'njegovim veličanstvom' - nogometom.

Amatersko sportsko udruženje (ASUS) odlučilo je da formira futsal klub u kojem bi nastupili i migranti iz kampova u okolini Sarajeva, prenosi Hercegovina.info

"U Turskoj sam imao boravišnu dozvolu i igrao nogomet, kao bilo koji drugi čovjek. Ali je Erdogan promijenio pravila i za nogomet je počelo vrijediti isto - bez migranata", objašnjava Benemu za BBC na srpskom jeziku.

On je istaknuo da su svi iz njegovog okruženja sretni zbog ove odluke i jedva čekaju zaigrati nogomet. 

"Vidjeli smo da im je jako zabavno igrati, natjecati se. Tako im je bar malo bila rasterećana svakodnevica kroz treninge, natjecateljski dio, kroz druženje poslije toga", govori za BBC Damir Berilo, jedan od pokretača projekta i član ASUS.

Sve je krenulo početkom godine kada su organizatori prvog Zimskog festivala (WinterFest ) u Hadžićima - općine u županiji Sarajevo, pozvali migrante iz obližnjih kampova da u njemu uživaju i da se zabave. Međutim, ubrzo poslije festivala, održan je i prvi turnir u malom nogometu gdje je sudjelovao tim koji su u potpunosti činili ti isti ljudi.

Tada je pala odluka za osnivanjem futsal klub za migrante. Amatersko sportsko udruženje (ASUS), čiji je Berilo član, stoji iza čitave priče. Ovo udruženje je predalo Nogometnom savezu Bosne i Hercegovine zahtjev za registraciju i osnivanje kluba. Odluka je trebala biti objavljena u ožujku, no s obzirom na situaciju s korona virusom na njeno donošenje se još uvijek čeka.

Najveći broj migranata koji se trenutno nalaze u Bosni i Hercegovini dolazi iz Pakistana, Afganistana, Irana, Iraka, Maroka, Alžira i Tunisa. Prije pet godina su migranti mahom putovali preko Srbije, dok sada uglavnom idu zapadnim krakom takozvane Balkanske rute, te preko Grčke, Albanije i Crne Gore stižu u Bosnu i Hercegovinu koja im je posljednja stanica prije Europske unije.

Svi nogometaši-migranti dolaze iz Ušivka i Blažuja, dva prihvatna centra na teritoriju županije Sarajevo. Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije iz Bosne i Hercegovine, trenutno se u privremenom prihvatnom centru u Ušivku nalazi 778 ljudi, dok je u Blažuju smješteno skoro 1.400.

Posebno su ponosni na donaciju koju su dobili od nogometnog kluba St. Pauli iz Hamburga. S obzirom na dugačku povijest društvenih angažmana ovog kluba, Damir Berilo, inače navijač St. Paulija, riješio je da im se obrati za pomoć.

Javio se 'radnom krugu za migrante', posebnom odjelu unutar kluba koje se bavi pitanjem 'tražitelja azila'. U prvom kontingentu dobili su 20 dukserica koje su koristili prvi i drugi tim St. Paulija, dok će druga pošiljka sadržati dresove, šorceve i drugi materijal.

Pored futsal kluba u planu je organiziranje treninga stolnog tenisa, košarke, karatea, taekwondoa i kriketa. Postoji ideja da se aktivnosti prošire i na kulturno-umjetnički dio gdje će migranti učiti lokalno stanovništvo folklornim igrama i običajima, a mještani Hadžića uzvratiti istom mjerom, prenosi B92. Razmišlja se i o festivalu hrane, organiziranju škole jezika, zakonskoj edukaciji i slično.