Ruta (Ruta graveolens) pripada porodici rutvica. Poznata je još pod nazivima: plava ruta, ruta, rutvica, rutvača, sedef, šarena ruta, vrtna rutvica. Stoljećima se koristila u različite ljekovite svrhe, zahvaljujući svojem kemijskom sastavu. Koristila se za jačanje vida i smirenje, ali i kod uboda insekata, reume i napada histerije.

Riječ je o grmolikoj biljci vrlo neugodnog mirisa, zelenkastožute boje i malih žutih cvjetova. Uzgaja se u vrtovima, iako raste samoniklo. Cvate od travnja do srpnja. U ljekovite svrhe koristi se cijela biljka. Bere se za vrijeme cvatnje po oblačnom vremenu.

Ruta je trajni višegodišnji polugrm koji raste kao divlja biljka. Stabljika je uspravna i naraste do 1 m visine, a listovi imaju karakterističan miris i ljuto-oštar, djelomično gorkastog okusa.

Za uzgoj u vrtu, ruta treba biti na osunčanom mjestu gdje je ocjedito tlo. Treba biti što dalje od staza i u stražnjem dijelu vrta, gdje je manje dostupna ljudima, a posebice djeci koja bi se njome mogla protrljati.

Ruta se može uzgajati i u loncima. Koristi se kompost od kore, treseta i šljunka. Po ljeti joj pogoduje redovito zalijevanje, no zimi je dovoljno samo dvaput mjesečno. U proljeće je potrebna prihrana tekućim gnojivom. Nakon cvatnje ljeti, biljku je potrebno orezati. Na temperaturama ispod 5 °C,u jesen i zimi, biljku treba zaštiti.

Ljekovite tvari rute su: glikozid rutin, furokumarin, alkaloidi, tanin i eterična ulja. Za korištenje se beru svježi listovi prije cvjetanja, u razdoblju od svibnja do kolovoza. Čaj od rute se koristi za smirenje, povećanje apetita ili ublaženje grlobolje. Čaj od rute se smije piti samo na gutljaje, a može se razblažiti dodatkom kičice, borovnice, kadulje i drugih biljka koje imaju povoljno djelovanje po crijeva i želudac (anis, kopriva, mažuran, metvica, matičnjak). Pije se samo topao čaj, prenosi Agroklub.

Suši se na prozračnom i tamnom mjestu. Ali budite oprezni, neki ljudi su alergični na vrtnu rutu i sam dodir, stoga budite oprezni.

Ovu biljku koristimo u malim količinama ili u mješavinama. Može biti i lijek i otrov, pa oprezno s njim. Njezin čaj služi za smirenje, pomaže kod epilepsije, vrtoglavice, angine pektoris. Vrtna ruta koristi se još za liječenje umornih očiju, visokog krvnog tlaka. Dobar je i protiv menstrualnih bolova i nervoznog lupanja srca. Kapi ulja vrtne rute dobre su protiv gluhoće, a čaj protiv raznih crijevnih nametnika. No, s čajem trebamo biti oprezni i koristiti ga jako razrijeđenog u malim gutljajima.

Čaj za smirenje

Za smirenje koristimo mješavinu nekoliko biljnih vrsta - 10 g vrtne rutvice, po 10 g metvice i valerijane, 15 g cvjetova gloga, 5 g kima i 10 g cvjetova imele. Sve se pomiješa i zatim se žlica mješavine prelije s 25 dl kipuće vode. Nakon 10 minuta popijte čaj dok je još topao. Koristimo 2-3 šalice dnevno.

Napitak za crijevne probleme

Mješavina protiv crijevnih smetnji sastoji se od kadulje, borovice, drijena, stolisnika, majčine dušice, matičnjaka i anisa. Ovu mješavinu također pijemo u malim gutljajima, toplu. Važna napomena: trudnice ne smiju uzimati ovaj čaj jer može izazvati pobačaj.