Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, pa su u cijelom svibnju zabilježile najveći mjesečni pad u ovoj godini jer globalna potražnja nije tako snažna kako su se trgovci nadali. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 0.6 posto, na 81.62 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1 posto, na 76.99 dolara. U cijelom svibnju cijena barela na londonskom tržištu potonula je oko 7, a na američkom oko 6 posto, što je njihov najveći mjesečni gubitak u ovoj godini.

To je ponajviše posljedica poruka iz američke središnje banke da neće žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa jer je inflacija u SAD-u i dalje povišena. Ni neke druge središnje banke u svijetu neće smanjiti cijenu novca tako brzo kako su se trgovci nadali, što znači da se može očekivati usporavanje rasta gospodarstava, a time i potražnje za naftom.

Doduše, ovoga se tjedna očekuje da će Europska središnja banka smanjiti kamatne stope, no do ubrzanja rasta gospodarstava eurozone proći će još neko vrijeme.

Trgovce je prošloga tjedna zabrinuo i podatak o rastu zaliha benzina u SAD-u u prethodnom tjednu za dva milijuna barela. Potražnja za benzinom bila je manja za dva posto nego tjedan dana prije, pokazali su podaci ministarstva energetike.

"(Prošli) vikend i Dan sjećanja na pale američke vojnike označili su početak sezone ljetnih putovanja u SAD-u i prvi pokazatelji signaliziraju snažnu aktivnost po pitanju vožnje i letova. No, potrošnja goriva čini se prigušenija", poručili su analitičari Citija.