Na tržištu nekretnina cijene u ovoj godini, u odnosu na isti period lani, pale su za oko 25 posto.

Kamen spoticanja

Direktor i vlasnik agencije "Sigenx" iz Sarajeva Spaho Ljajić tvrdi da je posljednjih nekoliko mjeseci situacija na tržištu nekretnina u glavnom gradu BiH vrlo loša.

- Analize koje radimo još ne mogu definitivno pokazati hoće li se trend pada kupovine nekretnina nastaviti. Na ovako lošu situaciju najviše utječe politički ambijent, ali i cijene nekretnina u okruženju, u zemljama regije, koje su, također, u padu - kaže Ljajić i dodaje da su banke glavni kamen spoticanja kada je riječ o ovako lošem tržištu nekretnina.

Prema riječima agenata prodaje, nema pouzdanih podataka o tome koliko je u ovoj godini prodato stanova, ali i one jeftine nema ko da kupi.

- Prema mojim procjenama, godišnje budu prodate 3.000 do 4.000 stanova - tvrdi agent prodaje u "Sigenxu".

Resmija Mujčić, direktor agencije za nekretnine "BiHhome" iz Zenice, istakao je da je obim prodaje stanova manji nego ranijih godina i dodao da je zanimljivo da se u posljednje vrijeme porodice sve češće odlučuju zamijenjiti stan za kuću, što ranije nije bio slučaj.

- Potražnja je još prisutna, ali ne u mjeri kao nekada. Ljudi teže posežu za većim kreditima, pozitivno je to što su prisutne moguće kompenzacije i zamjene stanova - kaže Mujčić.

Brz oporavak

Fahrudin Baluković, direktor lanca nekretnina "Aktido", istaknuo je da se u skorijoj budućnosti može očekivati porast cijena nekretnina.

- Bh. građani sve teže se odlučuju na kupovinu nekretnina, kupovna moć je vrlo niska, mogućnosti kreditnog zaduženja prosječnog zaposlenika su između 70.000 i 80.000 maraka. Ipak, očekujem brz oporavak cijena nekretnina - kazao je Baluković.

Najskuplji u Starom Gradu

Zainteresirani putem agencija uglavnom kupuju stare stanove, a najskuplji stanovi u Sarajevu su u Starom Gradu, dok su najjeftinij na Dobrinji i Ilidži.

- Vrijednost stanova jeste pala, pa u novogradnji kvadrat košta više od 2.000 KM. Na Dobrinji i u Istočnom Sarajevu u novogradnji stana sa PDV-om može se kupiti za 1.300 maraka po kvadratu - tvrdi Ljajić. (avaz.ba)