- Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović, gradonačelnik Brčko Distrikta Anto Domić i moja malenkost imali smo poseban razgovor s predstavnicima Europske komisije o mehanizmu koordinacije i pristupanju IPA fondovima. Taj sastanak održan je nakon plenarne sjednice, kojoj su prisustvovali i predstavnici vodećih političkih stranaka u BiH, a u okviru kojeg je urađena retrospektiva dosadašnjeg stanja u BiH. Činjenica je da smo napravili korak naprijed ka usuglašavanju stavova, ali ne mogu reći da smo riješili bilo koje od otvorenih pitanja. Stav Vlade FBiH, kao i moj osobni, jeste da želimo biti dio rješenja, a ne dio problema - kazao je Nikšić.

Međutim, naglasio je, mu BIH svi govore da su opredijeljeni za kompromis, ali je mnogo pozicija na kojima ljudi kompromis i dogovor doživljavaju na način da će "biti onako kako ja mislim ili neće biti nikako", "što nam otežava da približimo stavove".

Kazao je kako je Vlada FBiH otvorena za svaku vrstu razgovora i kompromisa, koji će rezultirati konkretnim rješenjima, ali "ne prihvaćamo dalje derogiranje i ponižavanje institucija BiH".

- Inzistiramo da država BiH ima svoje mjesto i ulogu u mehanizmu koordinacije, te da ona bude ta koja će voditi ovaj proces. Osobno, razumijem da pojedinci imaju problem svaki put kad se spomene država BiH. No, i oni treba da razumiju našu poziciju i želju da država BiH ima svoju ulogu i mjesto u mehanizmu koordinacije - rekao je premijer Nikšić. Upitan šta je konkretno dogovoreno u Bruxellesu u vezi s mehanizmom koordinacije, naglasio je kako je dogovoren princip da je država BiH ta koja ide prema EU.

- Konstatirali smo da se stavovi moraju usuglasiti i da se samo tako usuglašeni mogu zastupati u Bruxellesu. Dakle, bilo tko, tko u ime radne grupe i BiH, ide u Bruxelles mora zastupati usuglašene stavove, a ne nastupati kao pojedinac ili govoriti u ime bilo kojeg nivoa vlasti, osim državnog. To je izuzetno bitna stvar. Preostale su nam finese. Ukoliko bude postojala dobra volja, smatram da do 10. listopada možemo usuglasiti mehanizam koordinacije. Ako se iskreno budemo pridržavali principa da u Bruxellesu nitko ne nastupa kao slobodni strijelac, mislim da možemo pronaći rješenje - smatra federalni premijer.

Kaže kako je u ovom trenutku pet otvorenih pitanja. Radi se o pitanju načina sudjelovanja županija u mehanizmu koordinacije, pitanju ministarskih konferencija, pitanju kolegija premijera, pitanju konsenzusa prilikom donošenja odluka i pitanju predsjedavanja radnim grupama.

- Tijekom sastanka, najviše je bilo riječi o načinu sudjelovanja županija u mehanizmu koordinacije i donošenju odluka konsenzusom. U FBiH ne postoji problem i svjesni smo činjenice da županije imaju ustavne nadležnosti, bilo da su direktene, isključive ili podijeljene sa FBiH. No, pitanje je na koji način će sudjelovati u mehanizmu koordinacije, da li će to biti direktno u koordinaciji sa državnim nivoom ili će to ostvarivati preko FBiH - rekao je Nikšić. U FBiH mehanizam koordinacije je gotovo sređen, a osam županija su ga već praktično potpisali. Ipak, smatra premijer, uvijek će postojati županije koje će iskakati iz dogovora i na neki način držati kao taoce ostale.

- Stoga je potrebno naći način kako da se donose odluke, pa čak i reći koje se moraju donijeti konsenzusom, ali cijenimo da se sve stvari ne mogu donijeti na taj način, jer je realno da ćemo biti u određenim procjepima i biti ucjenjivani od pojedinih nivoa vlasti - kazao je.

Govoreći o reakcijama iz RS-a, kazao je da su u određenim pitanima postignuli suglasnost sa državnim nivoom.

- RS priznaje dejtonski uređenu državu BiH i njezine ustavno - pravne ovlasti. Jasno su poručili da im ne pada na pamet da se miješaju u to, ali i da ne žele da se itko miješa u ingerencije RS. Smatram da se pitanje načina sudjelovanja županija u mehanizmu koordinacije treba rješavati vodeći računa o stavovima županija i FBiH, a ne RS i njenog dogovora sa Vijećem ministara BiH - stav je premijera Nikšića.

Upitan na kraju šta očekuje od narednog sastanka u Bruxellesu 10. listopada i kakvo je generalno raspoloženje Europske komisije, istaknuo je da je Europska komisija pokazala odlučnost i opredijeljenost, te ponudila pomoć u traženju rješenja, ali su spremni i na određene sankcije, prije svega ograničavanje pristupa IPA fondovima BiH.

- Mi moramo uložiti kredibilne napore da riješimo sva ova pitanja. To će biti dobro za budućnost BiH i njezin put ka EU. Nadam se da smo naučili lekciju da u Bruxelles na možemo dolaziti sa "šupljom pričom". Vrijeme je za akciju i promjene - kazao je federalni premijer Nermin Nikšić u intervjuu za portal Vijesti.ba.