Premijer FBiH Nermin Nikšić izjavio je u Dnevniku D Federalne televizije da je na putu M17 uspostavljena potpuno komunikacija, riješeni su problemi koji postoje, međutim, upravo zbog akcija spašavanja ne puštaju promet, osim za interventna vozila.

Dodao je da bi Vlada FBiH danas trebala da se donese odluku da po noći od sedam uvečer do sedam ujutro promet može odvijati slobodno, a da u narednih nekoliko dana, dok su u prilici da rješavaju situaciju, u toku dana ne bude prometa.

Nikšić je naveo da će ta dionica puta M17 zahtijevati presvlačenje asfaltom i da je u ovom trenutku nasut onaj dio puta u Komadinovom vrelu koji je bio odnesen i probijena komunikacija ispod željezničkog nadvožnjaka koji je bio potpuno zatrpan kamenicama.

Tema sanacije

''Jučer smo imali jedan sastanak na kojem je bio direktor Željeznica, direktor Cesta Federacije i jedan od izvršnih direktora Autocesta. Razgovarali smo na temu i sanacije dionice M17, ali i ove dionice željezničke pruge. Moram reći da smo informirani kako je željeznička pruga od Konjica do Donje Jablanice potpuno u funkciji, kao i iz Mostara do ovog dijela u Komadinovom vrelu gdje je praktično prekid. Neće biti problem sanirati kad dođemo u fazu da saniramo'', rekao je Nikšić.

Istaknuo je da je šteta ogromna i da je procijenjena na gotovo tri milijuna samo infrastrukturno, pri čemu Željeznice svakim danom oko 270.000 KM gube zbog toga što ne ide transport.

''Mislim da smo našli način kako da taj dio riješimo, u komunikaciji smo i sa Svjetskom bankom. U startu je procjena bila tri do četiri mjeseca da to uspostavimo. Ne želim i ne smijem sad nešto biti preoptimističan, ali neće sigurno trajati toliko. Najgora, uvjetno rečena, varijanta je tri mjeseca, mislim da ćemo to smanjiti'', kazao je Nikšić.

Kad su u pitanju privredni objekti federalni premijer je naglasio da je svako radno mjesto je isto važno za Vladu, bilo da je u javnom ili privatnom sektoru.

''Danas smo razgovarali da premijer, odnosno ministar obrta i poduzetništva izađu ujutro, ako već nisu danas, sa javnim pozivom da se prijave sve kompanije koje su pretrpjele štetu. Proračun je, nažalost, ograničen u situaciji kad je već skoro kraj godine, kad su značajna sredstva i potrošena. U svakom slučaju ćemo pokušati da iznađemo određena sredstva za očuvanje radnih mjesta, da pomognemo tim kompanijama da se vrate u normalan proces proizvodnje'', naveo je Nikšić u sinoćnjem intervjuu.

Interes EU da pomogne

Dodao je da postoji i interes Europske unije da pomogne te da to ne bi smjelo biti vezano za bilo kakvu politiku, za bilo kakve političke odluke.

''I činjenica da smo otvorili pregovore stvorila nam je određene pretpostavke. Imamo jako puno komunikacija. Prije par dana sam bio i s ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem, koji je praktično zatrpan tim pozivima i ponudama. Siguran sam da će Europa pokazati u ovom trenutku solidarnost. Naravno, ne treba zaboraviti ni zemlje regiona'', rekao je Nikšić.

Podcrtao je da su na području općina Jablanice i Konjica još uvijek u toku akcije spašavanja i traženja nestalih, dok je u tri općine Srednjobosanske županije - Fojnici, Kreševu i Kiseljaku - u toku raščišćavanje i sanacija nekih stambenih, infrastrukturnih i drugih objekata.

Poručio je da će institucije pomoći porodicama koje su ostale bez svojih domova te da je imao priliku da komuniciram s njima i da čujem kroz kakve traume prolaze.

''Naravno da ima nekoliko stvari kroz koje moramo proći i tražiti. Jedan je da tražimo neke lokacije na kojima ćemo ljudima omogućiti da ponovo izgrade, odnosno da država pomogne, da li s montažnim objektima, da li bi oni htjeli sad da rade neke nove objekte ili tamo gdje to nije moguće, gdje imamo druge načine, da se pronađu lokacije, izgradi stambena zgrada gdje bi ljudi bili zbrinuti i imali krov nad glavom i na neki način osjetili sigurnost da im se bar ova kataklizma i ovo što se desilo ne može ponoviti'', rekao je Nikšić.