Koliko vam je ovo poznata situacija - ispekli ste nešto ukusno u pećnici, ručak je spreman, a vi automatski otvarate vrata pećnice kako bi se ona ‘ohladila‘. Jel to dobar način? Naime, nakon pečenja hrane u pećnici, posebno na visokim temperaturama, logično, potrebno je neko vrijeme da se pećnica ohladi. To je posebno problematično u toplijim mjesecima kada su temperature u kući već povišene. Kako bi ubrzali proces, mnogi ljudi ostavljaju pećnicu otvorenom.

Ipak, stručnjaci kažu da je ovakav način hlađenja više štetan nego koristan. Nekoliko je razloga za to. Naime, pretjerano vrući zrak iz uređaja mogao bi oštetiti obližnji namještaj, što je također navedeno u napomenama glavnih proizvođača kuhinjskog namještaja. Isti je slučaj ako su vrata samo malo otvorena.

Namještaj koji bi najviše mogao biti pogođen toplinom je onaj s aluminijskim stranicama - materijalom koji je vrlo osjetljiv na promjene temperature. Drvena vrata trebala bi manje trpjeti štetne učinke prekomjerne topline, no boja se ipak dugoročno može oštetiti.

Još jedno rješenje za hlađenje, kojem također pribjegavamo gotovo svi, je ostaviti vrata malo otvorenima kako bi vrući zrak izašao. No, ta kontinuirana napetost na kraju "napreže" šarke koje reguliraju otvaranje i zatvaranje uređaja, pa se one mogu trajno oštetiti.

Ako baš želite držati vrata pećnice otvorenima, bolje ih je otvoriti do maksimalne širine. To može imati prednost u širenju ugodne topline unutar kuhinje, ali će također izazvati širenje mirisa onoga što smo skuhali. Da ne spominjemo činjenicu da držanje vrata pećnice potpuno otvorenima može predstavljati sigurnosni rizik za nas i one koji žive s nama - pogotovo ako su u blizini mala djeca, prenosi Krstarica.

Dakle, rezimirajmo. Iako će, naravno, vrijeme hlađenja biti dulje nego kad ostavimo otvorena vrata, moderne električne pećnice opremljene su protočnim ventilatorima koji osiguravaju pravilan izlazak vrućeg zraka i vlage iz njih. Držite pećnicu zatvorenu tijekom hlađenja i izbjeći ćete sve neugodnosti.