Od sendviča do hrskavih kriški tosta, teško je zamisliti obrok bez kruha. No, za neke osobe, upravo kruh može biti uzrok neugodne nadutosti i probavnih smetnji. Čest razlog je osjetljivosti na gluten ili pšenicu, što može izazvati stres na probavni sustav i dovesti do plinova, nadutosti, a ponekad i bolova u trbuhu.

Ako ste i vi među onima koji se nakon svakog zalogaja kruha osjećate napuhano, gastroenterolog doktor Joseph Salhab, poznatiji na društvenim mrežama kao The Stomach Doc, otkriva tri odlične alternative.

Proklijali kruh – bolja opcija za osjetljive probave

Prema HuffPost-u, na popisu dr. Salhaba je proklijali kruh, koji se pravi od cijelih žitarica kojima se dopušta da klijaju prije nego što postanu brašno. Ovaj proces može pomoći u razgradnji glutena i FODMAP-a, koji su česti krivci za nadutost. Za razliku od klasičnog bijelog kruha koji se pravi od rafiniranog brašna, proklijali kruh koristi cjelovite žitarice, čineći ga lakšim za probavu.

- Proklijali kruh može biti lakši za probavu jer njegove klice smanjuju količinu tvari koje uzrokuju nadutost - objašnjava doktor Salhab.

Kruh od lanenih sjemenki – bogat vlaknima i omega-3 masnim kiselinama

Kruh od lanenih sjemenki je prava alternativa za sve koji žele unositi više vlakana i omega-3 masnih kiselina, a da ne trpe posljedice nadutosti. Ovaj kruh može biti malo teže dostupan u trgovinama, ali ga možete lako pripremiti kod kuće koristeći mljevene lanene sjemenke.

- Lanene sjemenke imaju mnoge prednosti, uključujući poboljšanje probave, a kruh od njih neće izazvati probleme kao obični kruh od pšenice - dodaje doktor Salhab.

Kruh od kiselog tijesta – prirodno fermentirani kruh

Kruh od kiselog tijesta, poznatiji kao i 'sourdough', koji je posljednjih godina postao vrlo popularan, a jedan od glavnih razloga je taj što je lakši za probavu. Ovaj kruh se priprema fermentacijom tijesta s prirodnim kvascima i mliječnim bakterijama, što pomaže u razgradnji glutena i fruktana – sastojaka koji često uzrokuju nadutost.

- Fermentacija pri pripremi kruha s kiselim tijestom razgrađuje gluten i fruktane, koji ga čine lakšim za probavu - objašnjava doktor Salhab.

Iako ove alternative kruhu mogu smanjiti simptome nadutosti, važno je napomenuti da ne eliminiraju gluten u potpunosti, pa nisu prikladne za osobe s celijakijom ili ozbiljnom alergijom na gluten.
Ako vam nadutost traje dulje od tri tjedna, posavjetujete se s liječnikom.