Granski Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i djelatnika iz djelatnosti osnovnoga odgoja i obrazovanja potpisan je danas između Vlade Hercegovačko-neretvanske županije i dvije sindikalne organizacije koje okupljaju zaposlenike u osnovnim školama HNŽ-a. Uz nazočnosti predsjednika Vlade dr. sc. Nevenka Hercega, ugovor su potpisali ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-a dr. sc. Rašid Hadžović, predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a Goran Miličević i predsjednik Sindikata osnovnoga odgoja i obrazovanja HNŽ-a Edin Sarajlić.

Predsjednik Herceg istaknuo je kako je, u razdoblju prije aktualnoga saziva županijske vlade, bilo nezadovoljstva socijalnih partnera koje je često izražavano čak i prosvjedima.

”Mi smo od samoga početka uspostavili korektan i kontinuiran razgovor sa svim sindikatima, što je izraslo u konstruktivnu suradnju i rezultiralo potpisivanjem čak 14 granskih kolektivnih ugovora, na što sam izrazito ponosan. Svim tim kolektivnim ugovorima, bilo da je riječ o prosvjeti, zdravstvu, policiji, pravosuđu, državnim službenicima i namještenicima, neprestano smo poboljšavali materijalne i radno-pravne statuse zaposlenika. Danas, umjesto prosvjeda i nezadovoljstva, imamo korektnu suradnju i zadovoljstvo zaposlenika, time i njihovih sindikalnih organizacija. Na tomu tragu, nakon jubilarne 200. redovite sjednice Vlade u ovomu sazivu, danas svjedočimo i potpisivanju svojevrsnoga jubilarnog 15. kolektivnog ugovora, u konkretnomu slučaju sa sindikatima osnovnoga obrazovanja”, poručio je predsjednik Vlade.

Pojasnio je kako se tim kolektivnim ugovorom ispravlja višegodišnja nepravda prema učiteljima i nastavnicima koji su, sa istom stručnom spremom i za isti posao, bili manje plaćeni od njihovih kolega zaposlenih u srednjim školama.

”Važno je danas naglasiti kako smo znatno popravili i materijalni status izvannastavnoga osoblja koje je, zbog ozbiljnoga porasta cijena i životnih troškova, a s najmanjim primanjima za svoj rad, bilo posebno izloženo svim tim poremećajima. Nakon što smo riješili naslijeđene probleme kada su u pitanju radno-pravni status djelatnika u školama, izražavam zadovoljstvo i ponos činjenicom da smo današnjim potpisivanjem ovoga kolektivnog ugovora riješili još jedan naslijeđeni problem, važan za naše nastavno osoblje. Čestitam svim članovima pregovaračkoga tima, sindikalnim čelnicima, i cijeloj Vladi, koji su jednoglasno podržali ovo moje i ministrovo nastojanje, jer ovo je zaista zaslužilo biti pozdravljeno”, dodao je Herceg.

Ministar Hadžović u izjavi je kazao kako je današnji čin još jedan sretan završetak pregovora sa socijalnim partnerima.

”Nakon pet mjeseci pregovora, uspjeli smo se dogovoriti da se izvrši izjednačavanje koeficijenata zaposlenih u osnovnim školama s koeficijentima zaposlenih u srednjim školama na području HNŽ-a. To znači da će zaposlenici u osnovnim školama i srednjim školama imati jednaka primanja. Gledano od 2015. godine, u ovisnosti od kategorije, riječ je o povećanju plaća u iznosima od 50 do 60 posto. Dakle, standard naših zaposlenika u prosvjeti značajno je unaprijeđen. Za ovo što smo danas ovjenčali potpisom i pečatom osigurali smo cca 2,5 milijuna KM, što nije proizvoljni nego održivi dogovor. Važna je činjenica da smo utvrdili i povećanje primanja za čistačice, domare i za administrativno-računovodstvene djelatnike u svim školama” zaključio je resorni ministar.

Vidno zadovoljni, čelnici dvaju sindikalnih organizacija istaknuli su kako je ovo prvi put u cjelokupnomu poslijeratnom razdoblju da su primanja u osnovnomu i srednjem obrazovanju izjednačena, podsjetivši da su ona u osnovnom dosad bila niža za 20 posto.

”Ovim su činom naša primanja dosegnula sami vrh kada je u pitanju FBiH i plaće u osnovnomu obrazovanju. Konačno je osnovno obrazovanje postavljeno na mjesto koje mu i pripada, s obzirom na njegov značaj u društvu uopće, ali i na činjenicu da, u usporedbi s kolegama u srednjim školama, radimo jednak ili jako slično složen posao. Konačno je prepoznata naša važnost i djelatnici naših osnovnih škola danas zaista mogu biti jako sretni. Zahvaljujemo ovom prigodom predsjedniku Vlade i resornom ministru na korektnosti i na ukupnom zalaganju za bolji status prosvjetnih djelatnika u osnovnom obrazovanju. Nadamo se kako će županijska vlast i u budućim sazivima slijediti primjer ove Vlade kada je u pitanju odnos prema prosvjeti i da će odgovorni žurno krenuti u proces izradbe i donošenja novoga zakona o osnovnomu odgoju i obrazovanju, kao i svega onoga što je potrebno kako bi naš prosvjetni sustav funkcionirao bez problema”, zajednička je poruka gospode Miličevića i Sarajlića.

Sudionici događaja zajednički su izrazili duboko žaljenje i ljudski izraz sućuti cjelokupnom srbijanskom društvu zbog tragedija koje su pogodile glavni grad Republike Srbije. Tom je prigodom predsjednik Herceg naglasio koliko je bitno raditi na preventivnim rješenjima mogućih problema.

”U našem smo mandatu osigurali oko 150 asistenata u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju, sljedeća će školska godina otpočeti s psiholozima koji će stalno nadzirati socio-psihološki razvoj učenika i biti na raspolaganju i nastavnomu osoblju, ali i roditeljima. Pomažemo obiteljima naših mališana, osigurali smo školske udžbenike za sve osnovnoškolce u Županiji, obnovili i osuvremenili gotovo sve školske zgrade i dvorane, značajno unaprijedili standarde života i rada svih zaposlenika u prosvjeti, riješili radno-pravne statuse za čak 700 prosvjetnih djelatnika dosad angažiranih na određeno, osigurali besplatan prijevoz učenika, i to je samo dio onoga što smo učinili na polju prosvjete, bez spominjanja zdravstva, sigurnosti, policije, kulture, športa i svega onoga za što smo mjerodavni. Učinivši ovu županiju liderom na brojnim područjima, od kakvoće života i primanja, do sigurnosti i razvoja, svoj mandat završavamo uzdignute glave, sa željom da nas i kolege koji će doći slijede na putu koji smo zacrtali”, poručili su Herceg i Hadžović.