Sjetva lavande u veljači nekima se može činiti nekonvencionalnom, ali uz pravi pristup može biti vrlo učinkovito vrijeme za početak uzgoja ove mirisne, izdržljive biljke. Lavanda je svestrana biljka poznata po svojoj ljepoti, otpornosti i aromatičnom mirisu, što je čini popularnim izborom za vrtlare. Dok mnogi vrtlari tradicionalno siju lavandu u jesen, ima mnogo prednosti ako to započnete u veljači – osobito ako želite uzgajati lavandu iz sjemena, a ne kupovati skupe već uzgojene sadnice.

Sjemenke lavande su široko dostupne i mogu biti isplativa alternativa kupnji zrelih biljaka. Sjetvom lavande u veljači dajete joj prednost za proljetnu sezonu. Proces, iako zahtijeva malo strpljenja, jednostavan je i može biti vrlo isplativ ako se pravilno izvede, prenosi essanews.

Sjetva lavande: vodič korak po korak

Za početak prikupite sjeme lavande, posude i plodno tlo. Raznolikost lavande koju odaberete ovisit će o osobnim preferencijama – preferirate li englesku lavandu, francusku lavandu ili neku drugu sortu. Nakon što ste odabrali svoje sjeme, ključ uspješnog klijanja lavande je u pripremi.

Započnite navlaživanjem sjemenki lavande s malo vode. Za razliku od mnogih drugih sjemenki koje se mogu izravno saditi u tlo, lavanda koristi proces hladne stratifikacije za simulaciju zime. Ovo oponaša prirodne uvjete koje sjemenke lavande doživljavaju u divljini, gdje prolaze kroz hladno razdoblje prije nego što niknu u proljeće.

Proces hladne stratifikacije

Da biste to učinili, stavite navlaženo sjeme lavande u malu posudu sa zemljom ili pijeskom i dobro promiješajte. Zatim stavite ovu posudu u hladnjak na otprilike 2-3 tjedna. Niska temperatura pomaže prekinuti uspavanost sjemena, pokrećući proces klijanja nakon što su sjemenke izložene toplini. Ovaj korak je kritičan, jer je poznato da sjemenke lavande sporo klijaju i možda uopće neće niknuti bez ovog hladnog tretmana.

Nakon što je sjeme prošlo kroz ovo hladno razdoblje, vrijeme je da ga premjestite u zadnju posudu za sadnju. Odaberite posude s odgovarajućom drenažom kako biste spriječili nakupljanje vode, što može oštetiti mlade biljke lavande. Napunite te posude laganom, dobro drenirajućom mješavinom tla, idealno s malo pijeska za poboljšanje drenaže.

Toplina i svjetlost za rast

Nakon što su sjemenke posijane, posude stavite na toplo i sunčano mjesto. Lavandi je potrebno puno svjetla da bi rasla, pa se pobrinite da posude budu dovoljno izložene prirodnom sunčevom svjetlu ili koristite svjetla za uzgoj ako je potrebno. Održavanje temperature u rasponu između 18°C do 21°C potaknut će snažan rast.

Tijekom sljedećih nekoliko tjedana počet ćete vidjeti kako klijaju sadnice lavande. Do sredine svibnja mlade biljke će biti dovoljno čvrste da se mogu presaditi u vrt ili cvjetne gredice. U ovom trenutku osigurajte da je tlo dobro pripremljeno, idealno na sunčanom mjestu s izvrsnom drenažom. Lavanda uspijeva na punom suncu i dobro dreniranom tlu, pa je svakako smjestite na mjesto koje ima najmanje šest sati sunca dnevno.

Žetva

Lavanda je biljka koja se malo održava nakon što se jednom uspostavi. Uz pravilnu njegu, razvit će se u prekrasan, mirisan grm koji ne samo da uljepšava izgled vašeg vrta, već i privlači oprašivače poput pčela i leptira. Također je prirodni repelent za nametnike, što ju čini fantastičnim dodatkom svakom vrtu.

Sjetva lavande u veljači može zahtijevati malo strpljenja i truda unaprijed, ali rezultati su vrijedni toga. Slijedeći ove korake i koristeći metodu hladne stratifikacije, možete uživati ​​u zdravom, živopisnom usjevu lavande koji će cvjetati tijekom toplijih mjeseci. Dakle, ako ove godine želite dodati dašak boje i mirisa u svoj vrt, zašto ne biste počeli sijati lavandu u veljači? To je učinkovit i ekonomičan način za uzgoj vlastite lavande iz sjemena.