Saudijska agencija Spa prenosi da je Rijad odlučio dodijeliti pomoć od 5 milijardi dolara, koja će se sastojati od beskamatnog pologa od 2 milijarde dolara u Središnjoj banci Egipta, dara od jedne milijarde dolara te isporuka nafte i plina u vrijednosti od dvije milijarde dolara.

Saudijski ministar financija Ibrahim al-Asaf pojasnio je da je svrha te pomoći, koju je odredio kralj Abdulah, podržati gospodarstvo Egipta u trenucima velikih izazova za tu zemlju, suočenu s gospodarskim teškoćama i političkom nestabilnošću još od rušenja režima Hosnija Mubaraka 2011, prenosi Hina.

Saudijska Arabija je s naklonošću prihvatila prošlotjedno svrgavanje Mohameda Mursija, a kralj Abdulah bio je prvi strani politički čelnik koji je čestitao privremenom egipatskom predsjedniku Adliju Mansuru, samo nekoliko sati nakon što je imenovan na tu dužnost.

Ujedinjeni Arapski Emirati su ranije jučerašnjeg dana objavili da će Egiptu dodijeliti pomoć od tri milijarde dolara, od koji će milijardu darovati, a dvije će kao beskamatni polog staviti u Središnju banku Egipta.

Laička oporba odbila Tranzicijski plan

Egipatski tranzicijski plan, kojim se predviđaju proširene ovlasti novog privremenog predsjednika i datum novih predsjedničkih izbora, odbacili su pristaše svrgnutog predsjednika Muhameda Mursija kao i laička oporba, dok se nastavlja nasilje, a novi premijer počinje pregovore o formiranju vlade.

U noći su u napadima naoružanih militanata na policijsku bazu i dvije nadzorne točke na Sinajskom poluotoku poginule dvije osobe.

Do nasilja je došlo na dan kad je Muslimansko bratstvo pokapalo više desetaka prosvjednika ubijenih u ponedjeljak tijekom okupljanja u korist predsjednika Mursija u Kairu, nakon poziva na pobunu.

Nacionalna fronta spasa, laička koalicija, zatražila je u priopćenju da se unesu amandmani u ustavnu deklaraciju koju je predložio privremeni predsjednik Mansur. Frontu je predvodio dobitnik Nobelove nagrade za mir Muhamed El Baradei do imenovanja za zamjenika predsjednika zadužena za međunarodne odnose u novoj vladi.

Pokret Tamarod, začetnik masovnih prosvjeda koji su doveli do svrgavanja predsjednika Mursija, također je izrazio žaljenje jer nije konzultiran oko izrade tranzicijskog plana te što nije predložio amandmane. (hrt)