Izaslanici Sveučilišne kliničke bolnice Mostar sudjelovali na početnoj konferenciji projekta DIGIHEALTH (Digitalna rješenja za poboljšanje zdravstvenih usluga) koja je održana u Općoj bolnici Zadar. Projekt se provodi u okviru programa INTERREG IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027, a nositelj je Opća bolnica Zadar. Partneri na projektu su Sveučilišna klinička bolnica Mostar, JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar iz Crne Gore te Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.728.415,27 eura, od čega je 85 posto financirano iz sredstava Europske unije.

Cilj projekta je poboljšati kvalitetu zdravstvenih usluga implementacijom digitalnih rješenja, među kojima su Digihealth hub, mobilna aplikacija i smjernice za kućni oporavak pacijenata nakon operativnih zahvata. U okviru projekta nabavit će se i dodatna oprema za nadzor pacijenata, uključujući monitore za Jedinicu intenzivnog liječenja i operacijsku salu. Također, osigurat će se integracija tehnologija i sustava u jednu platformu, čime će se omogućiti točniji unos i potrošnja lijekova te brži oporavak pacijenata. Planirana je i nabava opreme za krioablaciju, koja će stići u Mostar i Zadar. Krioablacija omogućava ciljano uništavanje tumora bez oštećivanja zdravog tkiva.

Doc. dr. sc. Vedran Markotić, predstojnik Zavoda za radiologiju SKB Mostar, objasnio je kako će tim Odjela intervencijske radiologije izvoditi postupke krioablacije tumora pluća uz CT vođenje. „Postupak se izvodi preciznim postavljanjem iglenih sondi u tumor, nakon čega se stvara ledena zona koja uništava tumorske stanice, a pacijenti mogu biti otpušteni već idućeg dana,“ pojasnio je dr. Markotić, istaknuvši da će se krioablacija primjenjivati i na druge vrste tumora, ovisno o liječničkim indikacijama.

Projekt je povezan i s radom Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje SKB Mostar, koji je projektni partner. Doc. dr. sc. Zoran Karlović, pročelnik Odjela, istaknuo je kako će projektom biti nabavljena visokosofisticirana medicinska oprema za nadzor pacijenata te će se provesti obuka osoblja. Cilj je digitalizirati rad bolnice i omogućiti prikupljanje podataka, što će pomoći u stvaranju zajedničkog protokola za prekogranično područje.

Uz ravnatelja SKB Mostar prof. dr. sc. Antu Kvesića, na konferenciji su sudjelovali i zamjenica ravnatelja doc. dr. sc. Kristina Galić, pročelnik Odjela za anesteziju doc. dr. sc. Zoran Karlović, anesteziolog dr. Ana Milas, predstojnik Zavoda za radiologiju doc. dr. sc. Vedran Markotić, specijalist radiodijagnostike dr. Gojko Bogdan te doc. dr. sc. Miro Leventić i Darija Šimić, voditelji projekta ispred SKB Mostar.