Soda bikarbona koju mnogi smatraju "čistom" prodaje se u ljekarnama po znatno višim cijenama od "obične" verzije dostupne u lokalnim trgovinama.

U javnosti kruži uvjerenje kako soda bikarbona iz trgovine sadrži aluminij, dok takozvana "čista" varijanta iz ljekarne ne sadrži nikakve štetne primjese, jer na njoj često piše "bez aluminija". No, koliko je to zapravo točno, pojašnjavaju kemičarka i farmaceut.

"Soda bikarbona ne sadrži aluminij, to je jednostavno za zaključiti već iz njezine kemijske formule", kaže za Telegraf profesorica kemije Ivana Lautarević.

Objašnjava da je riječ o natrijevu hidrogenkarbonatu, poznatom i kao soda bikarbona ili natrijev bikarbonat, čija je formula NaHCO₃ - kemijski spoj u kojem apsolutno nema aluminija. To je vidljivo i iz kemijskih elemenata koje sadrži, kao i iz načina na koji nastaje.

"Soda bikarbona dobiva se kemijskom reakcijom poznatom kao Solvayev proces. Reakcija glasi: NH₃ + CO₂ + H₂O → NH₄HCO₃, a zatim se dobiveni amonijev hidrogenkarbonat kombinira s natrijevim kloridom (kuhinjskom soli) i dobiva se: NH₄HCO₃ + NaCl → NaHCO₃ + NH₄Cl. Ni u jednom dijelu ove reakcije nema aluminija, čiji je kemijski simbol Al", pojašnjava profesorica Lautarević.

Dodaje i kako je riječ o pogrešnom uvjerenju koje je vjerojatno proizašlo iz marketinških trikova.

"Nema nikakve logike u toj tvrdnji jer je sastav sode bikarbone uvijek isti. Na kraju krajeva, dovoljno je usporediti sastave navedene na pakiranju one iz trgovine i one iz ljekarne, i sve će vam biti jasno", ističe ona.

Cijena "obične" sode bikarbone u trgovinama kreće se između 0,85 i 1,30 eura za pakiranje od 500 grama, dok se pakiranje od 400 grama one ljekarničke, koja se prodaje s oznakom "bez aluminija", kreće od 6,50 do čak 10 eura - ovisno o proizvođaču.

Medicinska soda bikarbona prodaje se u elegantnijem i skupljem pakiranju, ali je li razlika stvarno opravdana?

"U procesu sinteze sode bikarbone nema aluminija. Međutim, ne možemo sa sigurnošću znati postoji li kakvo takozvano onečišćenje ili se dodaju neke primjese tijekom proizvodnje. Mi koji radimo u ljekarnama nemamo uvid u cijeli proces proizvodnje", izjavio je za Telegraf farmaceut Goran Stamenković.

Ipak, naglašava da im je namjena vrlo slična - bez obzira na to kupujete li je u ljekarni ili u trgovini.

"Točno je da na pakiranjima iz ljekarni stoji oznaka da je riječ o "čistoj" sodi bikarboni, odnosno da ne sadrži primjese aluminija. No, ako vas zanima sastav one iz trgovine, samo pročitajte deklaraciju - ona po zakonu mora biti jasno navedena", savjetuje farmaceut.

Za što koristiti sodu?

Soda bikarbona pravi je mali čudotvorac u kućanstvu a uz to je jeftina, prirodna i višenamjenska. Evo praktičnih savjeta i ideja za što je sve možete koristiti kod kuće:

1. Čišćenje kuće bez kemikalija

Zaboravite agresivne kemikalije - soda bikarbona može temeljito očistiti sudopere, štednjake, kade i pločice. Dovoljno je posuti je po prljavoj površini, poprskati s malo vode ili octa, ostaviti kratko da djeluje i izribati spužvicom.

Za tave i lonce s tvrdokornim naslagama, ostavite ih preko noći s toplom vodom i žlicom sode. Ujutro isperite i površina će biti kao nova.

2. Prirodni neutralizator neugodnih mirisa

Otvorena kutijica sode bikarbone postavljena u hladnjak, ormar, sandučić za obuću ili čak kante za smeće učinkovito upija neugodne mirise.

Osim toga, pospite malo sode po tepihu ili presvlakama, ostavite 15-ak minuta, pa usišite. Prostor će biti svjež i mirisan - bez kemijskih sprejeva.

3. Spas za začepljene odvode

Zaboravite agresivne gelove - pomiješajte pola šalice sode i šalicu octa, ulijte u odvod i nakon 10 minuta isperite vrelom vodom. Ova reakcija stvara pjenu koja rastapa masnoću i čisti cijevi bez štetnih tvari.

4. Svježije i mekše rublje

Dodajte pola šalice sode u bubanj perilice uz deterdžent - rublje će biti mekanije, mirisnije i temeljitije oprano. Pomaže i kod izbjeljivanja bijelog rublja, osobito ako se kombinira s limunovim sokom ili alkoholnim octom.

5. Osobna njega

Soda bikarbona se može koristiti kao prirodni dezodorans – jednostavno nanesite prstohvat ispod pazuha.

Ako ste se opekli na suncu ili vas je ugrizao kukac, napravite pastu od sode i vode i nanesite na nadraženu kožu – ublažit će crvenilo i svrbež. Također, koristi se i kao blagi piling za lice – ali ne češće od jednom tjedno!

6. Pranje voća i povrća

Jednu žličicu sode otopite u zdjeli vode i u toj vodi operite voće i povrće. Pomaže u uklanjanju voska, pesticida i nečistoća s kore – posebno kod jabuka, krastavaca i grožđa.

7. Osvježite madrace i posteljinu

Povremeno pospite sodu po madracu, ostavite sat vremena i zatim usišite. Ovo pomaže u uklanjanju vlage, mirisa i bakterija, osobito u vlažnijim prostorijama.