Koliki je to trošak najbolje pokazuje računica da za jedan dan financiranja kamate može izgraditi bolnica, a za dva dana Srbija bi mogla izgraditi i školu, komentira Blic.
Ipak, pitanje je koliko će Srbija u 2013. imati prostora za takva ulaganja jer će samo na podmirivanje kamata “spiskati” 750 milijuna eura, dok istodobno mora vratiti glavnicu od 4,5 milijardi eura.
Tamošnji ekonomisti upozoravaju da se Srbija mora hitno prestati zaduživati, inače slijedi bankrot…
“I bankrot će doći sigurno, samo ne znamo točno kada. Na to jasno ukazuje usporavajući rast proizvodnje, koji godinama traje, i ubrzano zaduživanje države”, smatra ekonomist Miroslav Prokopijević.
Uz to, dodaje on, posljednji put Srbija se zadužila uz kamatnu stopu od +5 posto, za koliko se zadužuju i zemlje u velikim financijskim problemima poput Italije i Španjolske.
Vladimir Gligorov, suradnik Bečkog instituta za ekonomska istraživanja, kaže da Srbiju od “grčkog scenarija dijeli još nekoliko koraka”. Srbija će krenuti u tom smjeru ako država ne uspije zadržati tečaj dinara i inflaciju u planiranim okvirima.
“Za 2013. ključno je vidjeti hoće li se nastaviti rast javnog duga, što srbijanska vlada ne planira, ali svi drugi očekuju. Ako se to dogodi, bit će potrebno dodatno smanjenje javne potrošnje ili povećanje poreza, a moguće i jedno i drugo. Pa ako to produži recesiju, onda će održivost javnih financsija u Srbiji zaista biti dovedena u pitanje”, tvrdi Gligorov.
Srbijanski ekonomisti: Zemlja pred bankrotom!
27.12.2012 10:12
Objavio:Uredništvo
Komentari:0