Bahrein je oštro osudio iranski napad bespilotnim letjelicama na svoj teritorij rano jutros, optuživši službeni Teheran za izravno kršenje državnog suvereniteta te gaženje nedavno postignutog Memoranduma o razumijevanju između SAD-a i Irana.

Eskalacija u Hormuškom tjesnacu

Ova oštra reakcija iz Maname uslijedila je samo nekoliko sati nakon što je Washington objavio da su američke snage izvele udare na iranske raketne, radarske i položaje bespilotnih letjelica na jugu Irana.

SAD je taj potez opravdao kao odgovor na prethodni iranski napad dronom na kontejnerski brod Ever Lovely, koji plovi pod singapurskom zastavom, u strateški važnom Hormuškom tjesnacu. Iran je, s druge strane, odmah uzvratio udarima na ciljeve povezane sa SAD-om, optužujući pritom Washington za kršenje istog sporazuma. Ako je suditi po priopćenju iz Bahreina, Iranci su udarili na mete povezane s američkom vojskom u toj zaljevskoj zemlji.

"Teheran podriva mirovne napore"

Ministarstvo vanjskih poslova Bahreina priopćilo je da je "nekoliko iranskih dronova" izvelo napade teritorij tog kraljevstva, što su opisali kao "drsko kršenje" suvereniteta koje je izravno ugrozilo sigurnost građana i stanovnika. Službena Manama poručila je da Iran snosi isključivu odgovornost za "podrivanje mirovnih napora" te je optužila Teheran za nastavak politike destabilizacije regionalne sigurnosti.

Bahrein u priopćenju naglašava da ovaj napad izravno krši lipanjski memorandum iz Islamabada. Pod tim su se sporazumom iranske vlasti službeno obvezale na trajni prekid svih vojnih operacija te na strogo poštivanje suvereniteta država u regiji.

Poziv Vijeću sigurnosti UN-a

Na koncu, vlasti u Bahreinu poručile su da zadržavaju puno pravo prema međunarodnom pravu na obranu svog suvereniteta, sigurnosti i stabilnosti. Istovremeno su uputile službeni poziv Vijeću sigurnosti UN-a da osigura provedbu svojih rezolucija te da "agresora" pozove na odgovornost za izazivanje nove krize.