U 22 sata CESID je objavio da je druga koalicija oko Socijalističke partije Srbije Ivice Dačića sa 14 posto glasova, a izborni prag prelaze obje demokratske stranke - DS Dragana Đilasa (5,9 posto) i Nova demokratska stranka Borisa Tadića (5,7 posto).

Najbliže cenzusu je DSS bivšeg premijera i predsjednika Vojislava Koštunice sa 4,1 posto. DSS je dosad bila jedina parlamentarna anti-europska stranka u Srbiji.

Čini se da LDP Čede Jovanovića definitivno ispada iz parlamenta jer osvaja tek 3,1 posto glasova.

Nakon što je objavljeno da je lista SNS-a osvojila više od pola mandata u Skupštini Srbije, predsjednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić zahvalio se biračima što su mu dali više glasova nego nekad Slobodanu Miloševiću:

- Hvala na povjerenju koje ste nam pružili, na ogromnoj energiji koju ste nam dali, na najboljem rezultatu u 25-godišnjoj parlamentarnoj historiji Srbije - rekao je Vučić.

To što su dobili više nego Miloševićeva lista devedesetih, za njega predstavlja dodatnu odgovornost, istaknuo je Vučić. Rekao je da će se truditi da radi više i odgovornije, poručujući da će ovoliko povjerenje iskoristiti za provođenje ekonomskih reformi.

- Siguran sam da ćete se često ljutiti, ali sve ću raditi u interesu građana Srbije - rekao je Vučić.

Nova vlada imat će mandat naroda da radi na ekonomskim reformama, a rezultate će se vidjeti već na polovici mandata, obećao je Vučić. "Izaći ćemo pred ljude, jer je važno da oni shvate u koliko teškoj situaciji se nalazimo i što moramo poduzeti", objavio je, najavljujući da će tražiti široku podršku za reforme.

Što se tiče vanjske politike, rekao je da će Srbija nastaviti svoj europski put, ali i suradnju sa svim svojim partnerima u svijetu, "Rusima, Amerikancima, Kinezima".

B92 prenosi da je ranije samo Miloševićev SPS imao većinu u Skupštini, od 1990. do 1992. jer je na prvim višestranačkim izborima u Srbiji osvojio skoro 200 mjesta u parlamentu, zahvaljujući tadašnjem većinskom izbornom sustavu.