Hren je ljuto korjenasto povrće iz obitelji gorušica i izdvaja od ostalog povrća po svom snažnom, jetkom okusu. Povrće se sadi u rano proljeće ili kasnu jesen i uspijeva u hladnijim okruženjima. Od hrena se obično radi umak istog naziva i koristi se kao začin, od ribe do hamburgera. Po okusu je sličan wasabiju, koji se koristi kao uobičajeni za sushi.
Hren se koristi stoljećima zbog svojih ljekovitih svojstava i dobrobiti za zdravlje. Također ima antifungalna, antivirusna, antidepresivna i protuupalna svojstva.
Hren je višegodišnja biljka i uzgaja se zbog zadebljalog podanka (rizoma), a jednogodišnji izboji podanka koriste se za reprodukciju (razmnožavanje).
Trajnice (višegodišnje biljke) su biljke koje žive više godina. Dolaze u svim oblicima i veličinama i ispunjavaju naše vrtove šarenim cvijećem i ukrasnim lišćem. Mnoge su otporne i mogu preživjeti na otvorenom tijekom cijele godine, dok manje otporne vrste trebaju zaštitu tijekom zime. Izraz zeljasta trajnica koristi se za opisivanje dugovječnih biljaka bez trajne drvenaste strukture (svake jeseni odumiru do razine tla), čime se razlikuju od drveća i grmlja.
Biljka hren se odlikuje dugim, sjajnim, nazubljenim, tamnozelenim listovima, a ljeti nosi sitne, bijele cvjetove s četiri latice na metlicama. Hren se obično sadi u proljeće i brzo će narasti kako bi korijenje bilo spremno za berbu do jeseni, piše: webmd.
Hren sadrži mnoge zdrave spojeve kao što su:
vitamin A
vitamin B1 (tiamin)
B2 (riboflavin)
B3 (niacin), B-6
folat i askorbinska kiselina (vitamin C)
kalcij
kalij
željezo
magnezij
fosfor
cink
Također ima izrazito malo masti i ne sadrži štetni kolesterol.
Koje su prednosti?
Vjeruje se da hren ima mnoge dobrobiti, a njegova upotreba seže od zdravlja i ljepote do pomoći u prevenciji i liječenju bolesti.
Prednosti hrena uključuju:
1. Štiti i hrani kožu i kosu
Ulje sjemenki hrena blagotvorno štiti kosu od slobodnih radikala i održava je čistom i zdravom. Hren također sadrži proteine, što znači da je koristan u zaštiti stanica kože od oštećenja. Također sadrži elemente za hidrataciju i detoksikaciju, koji također jačaju kožu i kosu. Može biti uspješan u liječenju kožnih infekcija i rana.
2. Liječenje edema
Edem je bolno stanje u kojem se tekućina nakuplja u određenim tkivima u tijelu. Protuupalna svojstva hrena mogu biti učinkovita u sprječavanju razvoja edema.
3. Zaštita jetre
Čini se da hren štiti jetru od oštećenja uzrokovanih lijekovima protiv tuberkuloze i može ubrzati proces oporavka.
4. Prevencija i liječenje raka
Ekstrakti hrena sadrže svojstva koja mogu spriječiti razvoj raka. Također sadrži niazimicin, spoj koji suzbija razvoj stanica raka.
5. Liječenje želučanih tegoba
Ekstrakti hrena mogu pomoći u liječenju nekih želučanih poremećaja, poput zatvora, gastritisa i ulceroznog kolitisa. Antibiotska i antibakterijska svojstva hrena mogu pomoći u inhibiciji rasta raznih patogena, a visok sadržaj vitamina B pomaže probavi.
6. Borba protiv bakterijskih bolesti
Zbog svojih antibakterijskih, antifungalnih i antimikrobnih svojstava, ekstrakti hrena mogu se boriti protiv infekcija uzrokovanih Salmonellom, Rhizopus i E. coli.
7. Čini kosti zdravijima
Hren također sadrži kalcij i fosfor koji pomažu u održavanju zdravih i jakih kostiju. Uz protuupalna svojstva, ekstrakt hrena može pomoći u liječenju stanja poput artritisa, a može i zacijeliti oštećene kosti.
8. Liječenje poremećaja raspoloženja
Smatra se da hren pomaže u liječenju depresije, tjeskobe i umora.
9. Zaštita kardiovaskularnog sustava
Snažni antioksidansi pronađeni u ekstraktu hrena mogu pomoći u sprječavanju oštećenja srca, a pokazalo se i da održavaju zdravo srce.
10. Pomaže ranama da zacijele
Dokazano je da ekstrakt hrena pomaže u zacjeljivanju rana, kao i smanjivanju pojava ožiljaka.
11. Liječenje dijabetesa
Hren pomaže smanjiti količinu glukoze u krvi, kao i šećera i proteina u mokraći. To je poboljšalo razinu hemoglobina i ukupni sadržaj proteina kod testiranih.
12. Liječenje astme
Hren može pomoći u smanjenju ozbiljnosti nekih napadaja astme i zaštititi od suženja bronha. Također se pokazalo da pomaže u boljoj funkciji pluća i disanju u cjelini.
13. Zaštita od bubrežnih poremećaja
Manje je vjerojatno da će ljudi razviti kamenac u bubrezima, mjehuru ili maternici ako konzumiraju ekstrakt hrena. On sadrži visoke razine antioksidansa koji bi mogli pomoći u razinama toksičnosti u bubrezima.
14. Smanjenje visokog krvnog tlaka
Hren sadrži izotiocijanat i niaziminin, spojeve koji pomažu spriječiti zadebljanje arterija, što može uzrokovati porast krvnog tlaka.
15. Poboljšanje zdravlja očiju
Hren ima svojstva koja poboljšavaju vid zahvaljujući visokim razinama antioksidansa. Može zaustaviti dilataciju retinalnih žila, spriječiti zadebljanje kapilarnih membrana i inhibirati disfunkciju retine.
16. Liječenje anemije i bolesti srpastih stanica
Hren može pomoći tijelu osobe da apsorbira više željeza, čime se povećava broj crvenih krvnih stanica. Smatra se da je biljni ekstrakt vrlo koristan u liječenju i prevenciji anemije i bolesti srpastih stanica.
Njega hrena
Za uzgoj hrena odaberite sunčano vrtno mjesto s rahlim, bogatim, dobro drenirajućim tlom bez kamenja, korijenja i drugog otpada. Imajte na umu da hren može snažno rasti i istisnuti biljke u blizini, pa ga neki vrtlari sade u zakopane posude u povrtnjaku kako bi ograničili njegovo širenje.
Dijelove korijena treba posaditi pod kutom od 45 stupnjeva na otprilike 8 cm dubine. Razmaknite ih oko 45 cm. Struktura potpore ne bi trebala biti potrebna.
Ovo su glavni zahtjevi za njegu uzgoja hrena:
Sadite na mjestu s puno sunca.
Pripremite rahlo, dobro drenirano tlo.
Osigurajte 2,5 -5 cm vode tjedno, ali ne dopustite da biljka sjedi u vlažnom tlu.
Gnojite redovito tijekom vegetacije.
Svjetlo
Biljke hrena mogu podnijeti nešto sjene, ali njihov učinak neće biti tako dobar. Idealno bi bilo da imaju najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti većinu dana.
Tlo
Rahlo, dobro drenirano tlo koje je bogato organskom tvari dat će najbolje korijenje. Osim toga, hren voli blago kiseli do neutralni pH tla.
Voda
Hren ima umjerene potrebe za vodom. Premalo vode može rezultirati drvenastim korijenjem slabog okusa. Ali previše vode može uzrokovati mekano korijenje s vrlo jakim okusom. Oko 2,5 do 5 cm vode tjedno je idealno.
Temperatura i vlažnost
Hren voli hladno vrijeme. Dobro raste na temperaturama u rasponu od 7 do 23 C, pri čemu su glavne temperature između 15 i 18 stupnjeva. Vlažnost obično nije problem sve dok su potrebe za vlagom u tlu zadovoljene i ako postoji dobar protok zraka oko biljaka.
Gnojivo
Gnojite svoj hren u vrijeme sadnje, a zatim otprilike svaka četiri tjedna. Možete koristiti kompost, čaj od komposta ili komercijalno gnojivo za povrće 10-10-10 sljedeći upute za proizvod.
Vrste hrena
Sorte hrena su ograničene. Obični hren (Armoracia rusticana) možda je jedina vrsta koju ćete pronaći. Tu je i Armoracia rusticana ‘Variegata‘, koja je više ukrasna s mramoriranim listovima. ‘Variegata‘ je također manje invazivna i tolerantnija na sjenu.
Berba hrena
Najbolje vrijeme berbe hrena je jesen. Nakon jednog ili dva mraza, trebalo bi biti lakše iskopati.
Iskopajte rupu duboku oko jedan do dva metra pored biljke. Ako imate red hrena, umjesto rupe iskopajte rov. Sa suprotne strane rupe, upotrijebite lopatu ili sličan alat da olabavite biljku. Povucite bočno nadzemni dio biljke kako biste je uklonili iz tla.
Očistite korijenje. Korijen hrena koji uskoro namjeravate samljeti čuvajte u plastičnoj foliji u hladnjaku. Ostatak pohranite u podrum ili na drugo hladno mjesto. Nemojte ga izlagati sunčevoj svjetlosti.
Orezivanje
Kako biljka hrena počne rasti, pustit će više izdanaka. Svaki izdanak stvara malo korijenje i uzima energiju iz biljke.
Da biste dobili jedan veliki korijen kakav biste kupili u trgovini, uklonite sve izdanke osim jednog ili dva kako bi narasli. Nedostatak ove metode je što nećete imati toliko malih korijena za razmnožavanje vaše biljke.
Kako razmnožiti hren
Najčešći način razmnožavanja biljaka hrena je spremanje korijenskih reznica. Ne samo da je ovo jeftin način za stvaranje novih biljaka, već vam također omogućuje da iskoristite višak korijenja koje ne jedete. Reznice ćete sačuvati kada u jesen uberete korijenje hrena. Evo kako:
Kada iskopavate žetvu korijena hrena, odaberite bočne korijene duge najmanje 20 cm.
Odrežite ih ravno po vrhu i pod kutom pri dnu, tako da znate koji kraj ide prema dolje kada dođe vrijeme da ih posadite.
Očistite reznice i ostavite ih da se potpuno osuše.
Čuvajte ih u vlažnom pijesku ili piljevini u hladnom podrumu, pazeći da nisu izloženi svjetlu.
Ponovno ih posadite u proljeće kada je tlo obradivo.
Druga mogućnost je jednostavno ostaviti ove bočne korijene u zemlji preko zime. Međutim, to može dovesti do agresivnog širenja u vrtu.
Kako uzgojiti hren iz sjemena
Hren se obično ne uzgaja iz sjemena jer je vegetacijska sezona u većini područja prekratka. Ali moguće je započeti kupnju sjemena u zatvorenom prostoru u siječnju ili veljači i presaditi sadnice na otvorenom u travnju.
Posadite sjeme otprilike 0,50 do 1,50 cm duboko u vlažnu mješavinu za početak sjemena.
Koristite biorazgradive posude koje se mogu presaditi izravno u zemlju kako biste izbjegli ometanje korijenja.
Održavajte tlo vlažnim, ali ne mokrim, i trebali biste vidjeti klijanje za jedan do dva tjedna.
Zasađivanje i presađivanje hrena
Ako se brinete da će hren zavladati vašim vrtom, uzgoj u posudi mogao bi biti bolja opcija za vas. Trebat će vam velika posuda s najmanje 76 cm dubine za rast korijena.
Koristite rastresit, organski, kvalitetni supstrat za hren. Onaj koji je označen za uzgoj povrća često dobro funkcionira. Najbolje je posaditi hren u spremnik koji će odgovarati njegovoj zreloj veličini od samog početka, jer presađivanje može poremetiti rast njegovog korijena.
Rupe za drenažu su obavezne za posudu, a neglazirana glina je preporučeni materijal koji omogućuje izlazak viška vlage iz tla kroz njezine stijenke. Sadite korijenje isto kao da ga sadite u zemlju. Zalijevajte kada se gornjih 2,5 do 5 cm tla osuši i gnojite jednom mjesečno.
Prezimljavanje
Ako hren uzgajate kao jednogodišnju biljku i berete sve korijene za konzumaciju, ne morate brinuti o prezimljavanju. Ali za razmnožavanje biljaka možete spremiti korijenje u podrum ili ga ostaviti u zemlji. U hladnim klimatskim uvjetima dodajte debeli sloj malča preko korijena kako biste ga zaštitili.
Uobičajene štetočine i biljne bolesti
Nekoliko štetnika smeta korijenju hrena, ali postoji nekoliko onih koji se hrane lišćem, uključujući lisne uši, buhače i kupusne gliste. Vrtna mreža i ulje neema mogu pomoći u zaštiti hrena od ovih štetnika. Posadite svoj hren dalje od drugih biljaka iz obitelji Brassicaceae koje privlače iste insekte.
Bolesti su također rijetke, ali može doći do truljenja korijena u vlažnim uvjetima. Sadite u dobro drenirano tlo i izbjegavajte pretjerano zalijevanje.
UOBIČAJENI PROBLEMI
Žućenje lišća
Žućenje lišća na biljci hrena obično znači oštećenje/trulež korijena, što je često posljedica pretjeranog zalijevanja. Budući da ova biljka ne voli biti pretjerano vlažna, redovito provjeravajte razinu tla i po potrebi obustavite zalijevanje.
Opušteno lišće
Opušteno lišće može biti pokazatelj potrebe za kalijem. Ako su razine vode točne i korijenje izgleda dobro, pokušajte gnojiti gnojivom bogatim kalijem.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA
Je li hren lako uzgajati?
Hren brzo raste u vrtu i lako ga je njegovati sve dok ima dovoljno svjetla, vlage i hrane.
Koliko je vremena potrebno za uzgoj hrena?
Korijenje proljetno posađenog hrena obično će biti spremno za berbu u listopadu ili studenom.
Vraća li se hren svake godine?
Hren je trajnica, a kada se ostavi u zemlji, njegovo korijenje će obično izrasti u nove biljke svake godine.
Je li u redu da moja biljka hrena procvjeta?
Da, možete pustiti biljke hrena da procvjetaju, što će privući oprašivače u vaš vrt.
Mirovanje se odnosi na razdoblje neaktivnosti biljaka, tijekom kojeg one usporavaju ili zaustavljaju svoj rast, štedeći energiju i resurse. To je prirodan proces koji im pomaže da prežive teške uvjete, poput zime ili suše. Dormantnost sjemena je mehanizam koji sprječava njihovo klijanje dok uvjeti okoline ne postanu povoljni za rast.
Hren miruje tijekom zime, lišće odumire u jesen, a zatim ponovno izbija iz korijena svakog proljeća.
Hren se koristi stoljećima zbog svojih ljekovitih svojstava i dobrobiti za zdravlje. Također ima antifungalna, antivirusna, antidepresivna i protuupalna svojstva.
Hren je višegodišnja biljka i uzgaja se zbog zadebljalog podanka (rizoma), a jednogodišnji izboji podanka koriste se za reprodukciju (razmnožavanje).
Trajnice (višegodišnje biljke) su biljke koje žive više godina. Dolaze u svim oblicima i veličinama i ispunjavaju naše vrtove šarenim cvijećem i ukrasnim lišćem. Mnoge su otporne i mogu preživjeti na otvorenom tijekom cijele godine, dok manje otporne vrste trebaju zaštitu tijekom zime. Izraz zeljasta trajnica koristi se za opisivanje dugovječnih biljaka bez trajne drvenaste strukture (svake jeseni odumiru do razine tla), čime se razlikuju od drveća i grmlja.
Biljka hren se odlikuje dugim, sjajnim, nazubljenim, tamnozelenim listovima, a ljeti nosi sitne, bijele cvjetove s četiri latice na metlicama. Hren se obično sadi u proljeće i brzo će narasti kako bi korijenje bilo spremno za berbu do jeseni, piše: webmd.
Hren sadrži mnoge zdrave spojeve kao što su:
vitamin A
vitamin B1 (tiamin)
B2 (riboflavin)
B3 (niacin), B-6
folat i askorbinska kiselina (vitamin C)
kalcij
kalij
željezo
magnezij
fosfor
cink
Također ima izrazito malo masti i ne sadrži štetni kolesterol.
Koje su prednosti?
Vjeruje se da hren ima mnoge dobrobiti, a njegova upotreba seže od zdravlja i ljepote do pomoći u prevenciji i liječenju bolesti.
Prednosti hrena uključuju:
1. Štiti i hrani kožu i kosu
Ulje sjemenki hrena blagotvorno štiti kosu od slobodnih radikala i održava je čistom i zdravom. Hren također sadrži proteine, što znači da je koristan u zaštiti stanica kože od oštećenja. Također sadrži elemente za hidrataciju i detoksikaciju, koji također jačaju kožu i kosu. Može biti uspješan u liječenju kožnih infekcija i rana.
2. Liječenje edema
Edem je bolno stanje u kojem se tekućina nakuplja u određenim tkivima u tijelu. Protuupalna svojstva hrena mogu biti učinkovita u sprječavanju razvoja edema.
3. Zaštita jetre
Čini se da hren štiti jetru od oštećenja uzrokovanih lijekovima protiv tuberkuloze i može ubrzati proces oporavka.
4. Prevencija i liječenje raka
Ekstrakti hrena sadrže svojstva koja mogu spriječiti razvoj raka. Također sadrži niazimicin, spoj koji suzbija razvoj stanica raka.
5. Liječenje želučanih tegoba
Ekstrakti hrena mogu pomoći u liječenju nekih želučanih poremećaja, poput zatvora, gastritisa i ulceroznog kolitisa. Antibiotska i antibakterijska svojstva hrena mogu pomoći u inhibiciji rasta raznih patogena, a visok sadržaj vitamina B pomaže probavi.
6. Borba protiv bakterijskih bolesti
Zbog svojih antibakterijskih, antifungalnih i antimikrobnih svojstava, ekstrakti hrena mogu se boriti protiv infekcija uzrokovanih Salmonellom, Rhizopus i E. coli.
7. Čini kosti zdravijima
Hren također sadrži kalcij i fosfor koji pomažu u održavanju zdravih i jakih kostiju. Uz protuupalna svojstva, ekstrakt hrena može pomoći u liječenju stanja poput artritisa, a može i zacijeliti oštećene kosti.
8. Liječenje poremećaja raspoloženja
Smatra se da hren pomaže u liječenju depresije, tjeskobe i umora.
9. Zaštita kardiovaskularnog sustava
Snažni antioksidansi pronađeni u ekstraktu hrena mogu pomoći u sprječavanju oštećenja srca, a pokazalo se i da održavaju zdravo srce.
10. Pomaže ranama da zacijele
Dokazano je da ekstrakt hrena pomaže u zacjeljivanju rana, kao i smanjivanju pojava ožiljaka.
11. Liječenje dijabetesa
Hren pomaže smanjiti količinu glukoze u krvi, kao i šećera i proteina u mokraći. To je poboljšalo razinu hemoglobina i ukupni sadržaj proteina kod testiranih.
12. Liječenje astme
Hren može pomoći u smanjenju ozbiljnosti nekih napadaja astme i zaštititi od suženja bronha. Također se pokazalo da pomaže u boljoj funkciji pluća i disanju u cjelini.
13. Zaštita od bubrežnih poremećaja
Manje je vjerojatno da će ljudi razviti kamenac u bubrezima, mjehuru ili maternici ako konzumiraju ekstrakt hrena. On sadrži visoke razine antioksidansa koji bi mogli pomoći u razinama toksičnosti u bubrezima.
14. Smanjenje visokog krvnog tlaka
Hren sadrži izotiocijanat i niaziminin, spojeve koji pomažu spriječiti zadebljanje arterija, što može uzrokovati porast krvnog tlaka.
15. Poboljšanje zdravlja očiju
Hren ima svojstva koja poboljšavaju vid zahvaljujući visokim razinama antioksidansa. Može zaustaviti dilataciju retinalnih žila, spriječiti zadebljanje kapilarnih membrana i inhibirati disfunkciju retine.
16. Liječenje anemije i bolesti srpastih stanica
Hren može pomoći tijelu osobe da apsorbira više željeza, čime se povećava broj crvenih krvnih stanica. Smatra se da je biljni ekstrakt vrlo koristan u liječenju i prevenciji anemije i bolesti srpastih stanica.
Njega hrena
Za uzgoj hrena odaberite sunčano vrtno mjesto s rahlim, bogatim, dobro drenirajućim tlom bez kamenja, korijenja i drugog otpada. Imajte na umu da hren može snažno rasti i istisnuti biljke u blizini, pa ga neki vrtlari sade u zakopane posude u povrtnjaku kako bi ograničili njegovo širenje.
Dijelove korijena treba posaditi pod kutom od 45 stupnjeva na otprilike 8 cm dubine. Razmaknite ih oko 45 cm. Struktura potpore ne bi trebala biti potrebna.
Ovo su glavni zahtjevi za njegu uzgoja hrena:
Sadite na mjestu s puno sunca.
Pripremite rahlo, dobro drenirano tlo.
Osigurajte 2,5 -5 cm vode tjedno, ali ne dopustite da biljka sjedi u vlažnom tlu.
Gnojite redovito tijekom vegetacije.
Svjetlo
Biljke hrena mogu podnijeti nešto sjene, ali njihov učinak neće biti tako dobar. Idealno bi bilo da imaju najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti većinu dana.
Tlo
Rahlo, dobro drenirano tlo koje je bogato organskom tvari dat će najbolje korijenje. Osim toga, hren voli blago kiseli do neutralni pH tla.
Voda
Hren ima umjerene potrebe za vodom. Premalo vode može rezultirati drvenastim korijenjem slabog okusa. Ali previše vode može uzrokovati mekano korijenje s vrlo jakim okusom. Oko 2,5 do 5 cm vode tjedno je idealno.
Temperatura i vlažnost
Hren voli hladno vrijeme. Dobro raste na temperaturama u rasponu od 7 do 23 C, pri čemu su glavne temperature između 15 i 18 stupnjeva. Vlažnost obično nije problem sve dok su potrebe za vlagom u tlu zadovoljene i ako postoji dobar protok zraka oko biljaka.
Gnojivo
Gnojite svoj hren u vrijeme sadnje, a zatim otprilike svaka četiri tjedna. Možete koristiti kompost, čaj od komposta ili komercijalno gnojivo za povrće 10-10-10 sljedeći upute za proizvod.
Vrste hrena
Sorte hrena su ograničene. Obični hren (Armoracia rusticana) možda je jedina vrsta koju ćete pronaći. Tu je i Armoracia rusticana ‘Variegata‘, koja je više ukrasna s mramoriranim listovima. ‘Variegata‘ je također manje invazivna i tolerantnija na sjenu.
Berba hrena
Najbolje vrijeme berbe hrena je jesen. Nakon jednog ili dva mraza, trebalo bi biti lakše iskopati.
Iskopajte rupu duboku oko jedan do dva metra pored biljke. Ako imate red hrena, umjesto rupe iskopajte rov. Sa suprotne strane rupe, upotrijebite lopatu ili sličan alat da olabavite biljku. Povucite bočno nadzemni dio biljke kako biste je uklonili iz tla.
Očistite korijenje. Korijen hrena koji uskoro namjeravate samljeti čuvajte u plastičnoj foliji u hladnjaku. Ostatak pohranite u podrum ili na drugo hladno mjesto. Nemojte ga izlagati sunčevoj svjetlosti.
Orezivanje
Kako biljka hrena počne rasti, pustit će više izdanaka. Svaki izdanak stvara malo korijenje i uzima energiju iz biljke.
Da biste dobili jedan veliki korijen kakav biste kupili u trgovini, uklonite sve izdanke osim jednog ili dva kako bi narasli. Nedostatak ove metode je što nećete imati toliko malih korijena za razmnožavanje vaše biljke.
Kako razmnožiti hren
Najčešći način razmnožavanja biljaka hrena je spremanje korijenskih reznica. Ne samo da je ovo jeftin način za stvaranje novih biljaka, već vam također omogućuje da iskoristite višak korijenja koje ne jedete. Reznice ćete sačuvati kada u jesen uberete korijenje hrena. Evo kako:
Kada iskopavate žetvu korijena hrena, odaberite bočne korijene duge najmanje 20 cm.
Odrežite ih ravno po vrhu i pod kutom pri dnu, tako da znate koji kraj ide prema dolje kada dođe vrijeme da ih posadite.
Očistite reznice i ostavite ih da se potpuno osuše.
Čuvajte ih u vlažnom pijesku ili piljevini u hladnom podrumu, pazeći da nisu izloženi svjetlu.
Ponovno ih posadite u proljeće kada je tlo obradivo.
Druga mogućnost je jednostavno ostaviti ove bočne korijene u zemlji preko zime. Međutim, to može dovesti do agresivnog širenja u vrtu.
Kako uzgojiti hren iz sjemena
Hren se obično ne uzgaja iz sjemena jer je vegetacijska sezona u većini područja prekratka. Ali moguće je započeti kupnju sjemena u zatvorenom prostoru u siječnju ili veljači i presaditi sadnice na otvorenom u travnju.
Posadite sjeme otprilike 0,50 do 1,50 cm duboko u vlažnu mješavinu za početak sjemena.
Koristite biorazgradive posude koje se mogu presaditi izravno u zemlju kako biste izbjegli ometanje korijenja.
Održavajte tlo vlažnim, ali ne mokrim, i trebali biste vidjeti klijanje za jedan do dva tjedna.
Zasađivanje i presađivanje hrena
Ako se brinete da će hren zavladati vašim vrtom, uzgoj u posudi mogao bi biti bolja opcija za vas. Trebat će vam velika posuda s najmanje 76 cm dubine za rast korijena.
Koristite rastresit, organski, kvalitetni supstrat za hren. Onaj koji je označen za uzgoj povrća često dobro funkcionira. Najbolje je posaditi hren u spremnik koji će odgovarati njegovoj zreloj veličini od samog početka, jer presađivanje može poremetiti rast njegovog korijena.
Rupe za drenažu su obavezne za posudu, a neglazirana glina je preporučeni materijal koji omogućuje izlazak viška vlage iz tla kroz njezine stijenke. Sadite korijenje isto kao da ga sadite u zemlju. Zalijevajte kada se gornjih 2,5 do 5 cm tla osuši i gnojite jednom mjesečno.
Prezimljavanje
Ako hren uzgajate kao jednogodišnju biljku i berete sve korijene za konzumaciju, ne morate brinuti o prezimljavanju. Ali za razmnožavanje biljaka možete spremiti korijenje u podrum ili ga ostaviti u zemlji. U hladnim klimatskim uvjetima dodajte debeli sloj malča preko korijena kako biste ga zaštitili.
Uobičajene štetočine i biljne bolesti
Nekoliko štetnika smeta korijenju hrena, ali postoji nekoliko onih koji se hrane lišćem, uključujući lisne uši, buhače i kupusne gliste. Vrtna mreža i ulje neema mogu pomoći u zaštiti hrena od ovih štetnika. Posadite svoj hren dalje od drugih biljaka iz obitelji Brassicaceae koje privlače iste insekte.
Bolesti su također rijetke, ali može doći do truljenja korijena u vlažnim uvjetima. Sadite u dobro drenirano tlo i izbjegavajte pretjerano zalijevanje.
UOBIČAJENI PROBLEMI
Žućenje lišća
Žućenje lišća na biljci hrena obično znači oštećenje/trulež korijena, što je često posljedica pretjeranog zalijevanja. Budući da ova biljka ne voli biti pretjerano vlažna, redovito provjeravajte razinu tla i po potrebi obustavite zalijevanje.
Opušteno lišće
Opušteno lišće može biti pokazatelj potrebe za kalijem. Ako su razine vode točne i korijenje izgleda dobro, pokušajte gnojiti gnojivom bogatim kalijem.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA
Je li hren lako uzgajati?
Hren brzo raste u vrtu i lako ga je njegovati sve dok ima dovoljno svjetla, vlage i hrane.
Koliko je vremena potrebno za uzgoj hrena?
Korijenje proljetno posađenog hrena obično će biti spremno za berbu u listopadu ili studenom.
Vraća li se hren svake godine?
Hren je trajnica, a kada se ostavi u zemlji, njegovo korijenje će obično izrasti u nove biljke svake godine.
Je li u redu da moja biljka hrena procvjeta?
Da, možete pustiti biljke hrena da procvjetaju, što će privući oprašivače u vaš vrt.
Mirovanje se odnosi na razdoblje neaktivnosti biljaka, tijekom kojeg one usporavaju ili zaustavljaju svoj rast, štedeći energiju i resurse. To je prirodan proces koji im pomaže da prežive teške uvjete, poput zime ili suše. Dormantnost sjemena je mehanizam koji sprječava njihovo klijanje dok uvjeti okoline ne postanu povoljni za rast.
Hren miruje tijekom zime, lišće odumire u jesen, a zatim ponovno izbija iz korijena svakog proljeća.