Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbio je potpisati nacrt sporazuma koji bi Sjedinjenim Američkim Državama omogućio značajan pristup ukrajinskim rijetkim mineralima. Razlog odbijanja leži u nedostatku konkretnih sigurnosnih jamstava za Ukrajinu, što je Zelenski istaknuo kao ključni uvjet za bilo kakav dogovor. Prema izvješćima NBC News i Anadolu Agency, Trumpova administracija predložila je Ukrajini sporazum kojim bi Amerika dobila 50 posto vlasništva nad ukrajinskim rijetkim mineralima. Ova ponuda predstavljena je kao kompenzacija za vojnu i financijsku pomoć koju je Washington pružio Kijevu od početka rata s Rusijom. Prijedlog je navodno uključivao i mogućnost raspoređivanja američkih vojnika radi zaštite tih resursa, ali tek nakon postizanja diplomatskog rješenja s Rusijom.

Nacrt sporazuma Zelenskom je osobno predao američki ministar financija Scott Bessent tijekom sastanka u Kijevu. Iako je Bessent opisao nacrt kao usklađen s ciljevima predsjednika Trumpa, detalji ponude nisu javno objavljeni. Zelenski je potvrdio da je odbio potpisati sporazum, navodeći da, po njegovom mišljenju, "nije spreman zaštititi nas, naše interese". Ovu je izjavu dao na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji, a prenijeli su je brojni mediji, uključujući Associated Press. Zelenski je naglasio da mu je ključna veza između bilo kakve vrste ulaganja i sigurnosnih jamstava za Ukrajinu. Glavni razlog odbijanja je nedostatak konkretnih sigurnosnih jamstava. Zelenski inzistira na tome da svaki sporazum o mineralima mora biti izravno povezan s jamstvima koja bi odvratila buduću rusku agresiju. Ukrajinski dužnosnici izrazili su zabrinutost da je prijedlog previše usmjeren na američke interese, bez dovoljne zaštite za Ukrajinu.

Ukrajina posjeduje značajne rezerve kritičnih minerala, uključujući titan, litij i rijetke zemne metale, koji se koriste u raznim industrijama, od zrakoplovstva i obrane do elektronike i medicine. Procjene vrijednosti ukrajinskog mineralnog bogatstva variraju, a NPR navodi procjenu od 14,8 bilijuna eura, dok neki izvori spominju i veće iznose. Međutim, mnogi od tih minerala nalaze se u područjima koja su sada pod kontrolom ruskih snaga ili blizu crte bojišnice. Intenzivne borbe u istočnoj Ukrajini već su dovele do zatvaranja rudnika i otežale iskorištavanje resursa.

Američki dužnosnici opisali su reakciju Zelenskog kao "kratkovidnu", naglašavajući da bi sporazum osigurao "trajno partnerstvo" između dviju zemalja. SAD smatra da bi vezivanje ekonomskih veza s Ukrajinom bila najbolja garancija protiv buduće agresije.

S druge strane, europski diplomati izrazili su zabrinutost, uspoređujući američki prijedlog s kolonijalnim iskorištavanjem resursa.

Ukrajina sada priprema "kontra-prijedlog" koji će uskoro biti dostavljen SAD-u. Zelenski je naglasio da svaki sporazum mora biti u skladu s ukrajinskim zakonima i prihvatljiv ukrajinskom narodu. Ključno je, kaže, da sporazum "donosi novac i sigurnost".