Koordinacijski odbor živinara/peradara Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici razgovarao je o rezultatima zagovaranja liberalizacije tržišta Europske unije za proizvode od pilećeg mesa, te narednim koracima po pitanju izvoza rasplodnih i konzumnih jaja u EU.

''Koordinacijski odbor je pokazao da je neophodno jedinstveno djelovanje sektora. Važno je zagovarati reforme na polju legislative, poticajne mjere, a istovremeno i raditi na korektnom odnosu unutar peradarskog sektora. Izuzetno mi je zadovoljstvo što je mesna industrija „MADI“ domaćin današnje sjednice, što se pokazalo da postoji spremnost da radimo zajedno na zagovaranju izvoza pilećeg mesa u EU, ali što ćemo zajedno raditi na narednom koraku, otvaranju tržišta EU za rasplodna i konzumna jaja iz BiH. To je važna poruka'', rekao je predsjedavajući Odbora i direktor kompanije "MADI" Edin Jabandžić.

U cilju izvoza pilećeg mesa naredna točka je, kako kaže direktor Ureda za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba, donošenje i objavljivanje izmijenjene Uredbe broj 798/2008.

''Zatim idemo s izdavanjem rješenja objekata, a svatko tko smatra da ispunjava uvjete se također može prijaviti. Poslije izvršenih provjera, rješenja se zatim upućuju Europskoj komisiji, nakon čega se isti uvrštavaju u listu odobrenih objekata unutar desetak dana. Nakon toga se ostavlja period od mjesec dana državama-članicama EU za komentar, te po tome slijedi finalna objava, lista postaje validna 10 do 15 dana nakon objave, a objekti mogu izvoziti u EU'', dodao je Kalaba.

Direktor i vlasnik kompanije „Agreks“ iz Donjeg Žabara Predrag Miličić tvrdi da "smo blizu izvozu rasplodnih i konzumnih jaja prema Europskoj uniji".

''Nama nije problem da mi dižemo kapacitete, ukoliko bi nama tržište dalo da izađemo na to tržište. Ono što mi imamo se ne razlikuje od farmi u EU. Izuzetno je važno ono što smo napravili po pitanju pilećeg mesa, sada je potrebno da budemo jedinstveni ka rješenju i za ovaj segment peradarskih proizvoda'', smatra Miličić.

Predstavnici USAID-a i Veleposlanstvo Švedske, koji podržavaju peradarski sektor kroz USAID/Sweden FARMA II projekt, očekuju pozitivne efekte u sektoru peradarstva BiH kroz povećanje izvoza, otvaranja radnih mjesta i poticanja novih investicija.

''Nastavljamo s ovim procesom, s ciljem povećavanja konkurentnosti sektora peradarstva u BiH. To potvrđuje i činjenica da je Koordinacioni odbor s predstavnicima Ureda za veterinarstvo BiH, te USAID/Sweden FARMA II razgovarao o narednim koracima i aktivnostima za poboljšanje pristupa tržištu i uklanjanju prepreka za izvoz rasplodnih i konzumnih jaja u EU'', poručio je direktor Misije USAID-a u BiH Peter Duffy, priopćeno je iz kompanije "MADI".