Prethodno klijanje ili kultiviranje krumpira dva su pametna trika kojima se možete poslužiti ako želite ranije dobiti berbu. Ima još trikova – i mi ćemo ih ovdje pokriti.

Ako namjeravate saditi krumpir, želite da rodi na vrijeme do sredinu ljeta, zar ne? Kako u tome uspjeti? Prvi korak je započeti sadnju na vrijeme, što znači najkasnije početkom travnja. Drugi korak je odabir rane sorte.

Prijedlozi za rane sorte krumpira uključuju: Carreru, Sunitu, Marisol, Libru, Colombu, Cleopatru, Carlitu, Berber.

Prethodno klijanje i kultiviranje krumpira

Možete ga uzgajati gotovo svugdje na svijetlom mjestu koje nije previše hladno, ali ne u zemlji. Ovdje se ne stvaraju korijeni, već samo klice.

Treći trik je prethodno klijanje je kada pustite krumpir da proklija bez kontakta sa zemljom, dok je pred uzgoj/predkultivacija kada polovicu sjemenskog krumpira zabodete u zemlju kako bi i korijenje imalo vremena da se razvije.

Pred uzgoj/predkultivacija je ono što vam najviše štedi vrijeme, no malo je teže posaditi krumpir bez oštećenja korijena biljke. Ako nemate mjesta za pred uzgoj na prozorskoj dasci, odaberite metodu klijanja za koju vam trebaju male posudice ili, kao na slici, kutija za jaja.

Bez obzira na to odaberete li predklijanje ili pred uzgoj, od planirane sadnje računajte otprilike 5-7 tjedana, koliko je potrebno da krumpir razvije izdanke (klice) i korijenje.

Kako proklijati krumpir

Krumpir se može uzgajati i bez zemlje. Na ovaj način krumpir ne morate zalijevati, ali mu je potrebno malo više vremena da započne svoj rast u tlu jer prvo mora stvariti korijenje.

Mnogi ljudi koriste kutije za jaja u tu svrhu jer upijaju svu vlagu. Stavite krumpir u kartonsku posudu i pričekajte da se pojave izdanci.

Najbolji rezultati postižu se ako ih stavite na svijetlo i hladno mjesto. Jedno pravilo je da ne smije biti mraza. Inače će krumpir istrunuti.

Kako uzgajati krumpir

Posudu s višim rubom ili kantu (veličina ovisi o tome koliko krumpira želite uzgojiti) napunite zemljom.

Lagano utisnite krumpir u zemlju.

Kad se počnu pojavljivati ​​izdanci, vjerojatno se počelo razvijati i korijenje. Tada je vrijeme za malo zalijevanja i nastavite održavati tlo vlažnim, ali ne mokrim.

Pred uzgoj krumpira obavlja se u tlu kako bi se formiralo i korijenje.

Posadite kada se tlo slegne.

Kada se tlo "slegne", vrijeme je za sadnju krumpira. Iskopajte brazde koje su dovoljno duboke da krumpire možete rezati dok rastu. Pažljivo odvojite krumpir kako ne biste oštetili krhke korijene ako ste ga prethodno uzgojili.

Ako ste proklijali, stavite krumpir u brazde, a strane s najviše klica neka budu okrenute prema gore. Pokrijte humusom bogatom zemljom, lišćem ili slamom.

Kada klijati ili ne klijati krumpir

Ako je tlo doseglo odgovarajuću temperaturu za uzgoj krumpira (najmanje +8°), nema potrebe za klijanjem ili pred uzgoj. Posadite krumpir izravno u tlo. Razlog predklijanja ili pred uzgoj je ranija žetva i dobitak na vremenu prije nego što budete imali priliku posaditi krumpir vani. Osim što ćete dobiti ranu žetvu, također možete smanjiti rizik od napada lisne plijesni ako prethodno klijate ili prethodno kultivirate, jer se lisna plijesan obično pojavljuje kasnije tijekom sezone.

Četvrti trik je da krumpir ne sadite izravno u vrtu, već koristite posude za krumpir. Ako uzgajate krumpir u uzdignutim gredicama tlo se zagrijava brže nego ako krumpir stavite izravno u zemlju.

Korištenje samoniklih krumpira

Ponekad krumpir nikne sam od sebe u hladnjaku ili smočnici. Možete ga posaditi, ali budući da nije certificirano sjeme, postoji opasnost od dobivanja bolesti u tlu. No, izvrsno funkcionira za uzgoj u posudi ili kanti s rupama na dnu. Tada je tlo ograničeno i može se zamijeniti ako otkrijete bolest. Što su klice/izbojci duži, to će se lakše odvojiti prilikom sadnje.

Izvor: Dom&Dizajn