Maslačak je u rano proljeće namirnica broj jedan ljubitelja samoniklog bilja. Njegovi listovi sadrže vitamine A, B2, B6, C, D kao i natrij, kalcij, fosfor, željezo i kalij. Beru se dok su mladi, dok maslačak ne procvjeta, ali samo zato jer stariji imaju nešto gorči okus.

Njegovi pupovi se konzerviraju kao kapari, a cvijet koristi za takozvani med.

Blagi, slatkasti okus meda

Većina zna da se i cvjetovi jedu, no malo tko to i radi. Nekako zaziremo od jedenja cvijeća jer ne znamo što očekivati od njegovog okusa. Osim toga, bojimo se da se u njemu krije prašina koju nećemo moći oprati ili pak razne bubice.

No, puno je više benefita da se bacite na žute glavice jer su, kao prvo, finog, blagog, slatkastog okusa meda. Aromatičan je, a ako je nešto stariji ili pak raste direktno na suncu, može biti gorkast. Ta se gorčina smanjuje ako ga koristite u salati, prženjem ili kuhanjem. No, garantirano, najfiniji je svježi, odmah s livade.

Možete ga nabrati i jesti za doručak ili večeru kao što biste, primjerice, rotkvicu, mladi luk ili kakvo druo svježe povrće. Staviti ga na sendvič ili umiješati u saltu.

Također, umiješan u smjesu za palačinke, on se može pohati ili pak dodati kajgani. No, prava je šteta termički ga obraditi.

Potiče rad jetre

Cvijet, kao i list, sadrži brojne hranjive i ljekovite tvari. Bogat je antioksidansima kao što su luteolin i kvercetin čijom se konzumacijom mogu smanjiti upale u tijelu.

U narodnoj je medicini poznat kao biljka koja potiče rad jetre i pomaže u eliminaciji toksina iz organizma. U slučaju da je cvijet gorak, potaknut će lučenje probavnih sokova i poboljšati apsorpciju hranjivih tvari i doprinjeti zdravlju crijeva.

Cvijet možete osušiti za čaj ili razne salate.

Izvor: Agroklub.com