Teško su zamislivi božićni i novogodišnji blagdani bez sarme. Mnogi među nama skloni su tvrditi da je najbolja nakon tri dana, podgrijana. Ali, što kažu stručnjaci?

Sarma je jelo koje se, zahvaljujući svojim sastojcima poput kiselog kupusa, pancete, suhog mesa i začina, dobro čuva, ali je važno pridržavati se preporučenih rokova kako bi ostala sigurna za konzumaciju.

Sarma se većinom kuha u velikim količinama te je, kako mnogi govore, najfinija zadnji dan. No koliko sarma zapravo smije stajati?

Stručnjaci kažu kako sarmu možemo u frižideru držati do tjedan dana. Čuvajte je u zatvorenoj posudi kako bi se spriječio ulazak zraka i širenje mirisa.

Dio nutricionista, kuhara i liječnika kaže kako je prije konzumacije, obavezno dobro zagrijte na visokoj temperaturi kako biste eliminirali potencijalne bakterije. Gastroenterolog dr. Vojislav Perišić upozorava pak na opasnosti podgrijavanja određenih jela poput sarme. Posebno upozorenje odnosi se na podgrijavanje riže, jer može sadržavati bakterije poput Bacillus cereus, koje se mogu razmnožavati, posebno ako je jelo stajalo na sobnoj temperaturi. Iako je riža izuzetno zdrava namirnica, Perišić preporučuje posluživanje mlake riže nakon pripreme, a ne podgrijavanje, prenosi Najžena.

Ipak, postoji rješenje, ako napravite više sarme, poželjno ju je zamrznuti.

U zamrzivaču sarma može stajati do tri mjeseca, a evo nekoliko savjeta za čuvanje. Spremite je u plastične posude ili vrećice za zamrzavanje, pazeći da izbacite što više zraka.

Ako je moguće, zamrzavajte u manjim porcijama kako biste lakše odmrzavali i koristili samo potrebnu količinu. Pri odmrzavanju, najprije je ostavite u frižideru preko noći, a zatim je dobro zagrijte prije posluživanja.

Dr. Perišić donosi popis namirnica koje se ne bi smjele podgrijavati: krumpir, gljive, piletina, špinat i jaja.

Upozorava posebno na opasnosti od podgrijavanja krumpira, što može dovesti do pojave bakterije Clostridium botulinum, s teškim posljedicama poput glavobolje, vrtoglavice, mučnine, povraćanja i, u težim slučajevima, oštećenja središnjeg živčanog sustava.

Izvor: Klikni.hr