Unatoč činjenici da online trgovina posljednjih godina, posebno u uvjetima epidemije koronavirusa, bilježi drastičan rast, BiH je jedina zemlja u regiji koja još nema poseban zakon o elektroničkoj trgovini. 

Kompletna oblast online trgovine u BiH regulirana je tek s nekoliko članaka entitetskih zakona o trgovini, što, po mišljenju potrošača, nije dovoljno, jer se njima ne govori ništa osim obveze onoga koji tako trguje da se registrira, što sigurno nije dovoljno za reguliranje ove oblasti, koja u svijetu, pa i u Bosni i Hercegovini, obara rekorde, piše Večernji list BiH.  

Nedorečen zakonski okvir 

Ono što je još jedan problem u BiH jest da se uopće ne zna obujam elektroničke trgovine jer postojeći zakoni uopće ne definiraju, primjerice, obvezu gospodarskog subjekta da prilikom podnošenja PDV prijave razvrsta način na koji je promet ostvaren. 

Iako je tijekom pandemije koronavirusa internetska kupnja intenzivirana diljem svijeta, BiH nije napredovala u ovoj oblasti. 

Izvješće o spremnosti zemalja da se uključe u internetsku trgovinu odjela Ujedinjenih naroda zaduženog za trgovinu i razvoj UNCTAD za 2020. godinu pokazalo je da je Bosna i Hercegovina pala za šest mjesta, odnosno na 70. mjesto od 152 zemlje svijeta, sa 64. mjesta u rangiranju za 2019. godinu, izvijestio je indikator.ba.

Stanje u regiji 

Indeks ocjenjuje 152 države u pogledu spremnosti za kupnju preko interneta, čija je vrijednost procijenjena na 4,4 bilijuna američkih dolara u 2018. godini, što je 7% više u odnosu na prethodnu godinu. 

Među zemljama regije najbolje rangirana je Hrvatska, koja se nalazi na 25. mjestu, Slovenija zauzima 34. mjesto, Srbija je 43., Sjeverna Makedonija 52., a Crna Gora je na 78. mjestu.