Proljeće je na pomolu, a veljača nudi priliku za sijanje puno povrća u zatvorenom prostoru kako bi se produljila sezona rasta. Stoga donosimo najbolje povrće za sadnju u veljači u stakleniku ili na toploj prozorskoj dasci u kući.

Još uvijek je prehladno za sijanje sjemena na otvorenom izravno u zemlju, osim u toplijim regijama gdje je tlo dovoljno zagrijano, pa za većinu uzgajivača, sjetva sjemena i dalje zahtijeva dodatnu toplinu i zaštitu.

- Tijekom godina kada sam profesionalno vrtlario, veljača je bila vrijeme za sijanje sjemena u stakleniku. Imajući to na umu, odabrao sam devet povrtnih vrsta sa svog popisa za sadnju u veljači i uključio neke ključne savjete za sjetvu koji će vam pomoći da imate sadnice koje donose plodnu žetvu, piše Drew Swainston za homesandgardens.

Drew Swainston se tijekom svoje bogate vrtlarske karijere specijalizirao i za kuhinjskog vrtlara. Prethodno je uzgajao hranu za restorane, delikatese i kuharsku školu u Soho Farmhouseu u Velikoj Britaniji, a također je proizvodio povrće, klice, voće i začinsko bilje za kuhare u prestižnom restoranu, piše.

9 povrća za sadnju u veljači

Sljedeće povrtne kulture su idealne za sadnju u veljači ako želite obilje domaćeg uroda u ljeto. Svaka dolazi sa savjetima o tome kada i kako saditi kako biste postigli dobre stope klijanja.

PROKULICA

Bez obzira volite li ih ili mrzite, uzgoj prokulica zahtijeva strpljenje jer imaju dugu sezonu rasta. Ako želite dugu sezonu berbe prokulice, najranije sjetve možete obaviti u zatvorenom prostoru krajem veljače, jer sukcesivne sjetve klica mogu značiti i produženu sezonu branja.

Posadite sjeme prokulice u velike module ili male posude i prekrijte ih tankim slojem komposta. Sadnice kupusnjače brzo razvijaju korijenje i imaju koristi od dodatnog prostora.

Za klijanje im je potrebna temperatura od 15-18 °C, a tlo treba biti vlažno, a ne natopljeno vodom. Presadnice prokulice žele dobro osvjetljenje, ali ne trebaju pretjeranu toplinu prije sadnje u proljeće nakon mrazova.

KRASTAVCI

Ako imate topli staklenik ili sunčan prozor i namjeravate uzgajati svoje biljke krastavaca u zatvorenom prostoru, sjeme možete posijati u veljači kako biste ranije počeli s berbom krastavaca.

Posadite sjeme krastavca jedan centimetar duboko u posude ispunjene kvalitetnom zemljom za sadnju, sadite ih na stranu. Sjeme krastavaca želi temperaturu od 15-21 °C i tlo da bude stalno vlažno. Sjemenkama može trebati nekoliko tjedana da proklijaju i trebaju biti visoke 15 cm prije nego što budu posađene na svoje konačno mjesto. Ako planirate uzgajati krastavce na otvorenom, odgodite sjetvu sjemena do ožujka ili travnja.

PATLIDŽAN

Kad uzgajate patlidžan, može proći dosta vremena od sjetve do berbe. Može proći i do šest mjeseci od sjetve sjemena u zatvorenom prostoru do branja patlidžana - stoga je sijanje u veljači odličan način da ubrzate proces.

Posadite sjeme pola centimetra duboko u pojedinačne posude ili velike module i stavite ih na toplinsku prostirku. Sjeme patlidžana zahtijeva temperaturu od 15-21 °C da proklija i može proći 2-4 tjedna da se pojavi čak i u idealnim uvjetima.

KELJ

Kelj je superhrana koja se lako uzgaja u različitim veličinama, oblicima i bojama. Također je vrlo svestran i prikladan za velike vrtove, povišene gredice i vrtove u kontejnerima za povrće. Jedna sjetva može vas nagraditi višestrukim branjem i velikom berbom lišća kelja.

U veljači posijte sjeme kelja u zatvorenom prostoru na pola centimetra duboko u ladice, module ili posude napunjene kompostom za sjeme. Stavite sjeme u staklenik ili na prozorsku dasku na 13-24 °C i održavajte tlo vlažnim.

Mladi kelj po potrebi izbockajte ili presadite u posude, a sadnice presadite van nakon što prođe opasnost od mraza. Biljke kelja su otporne i mogu prezimiti do sljedećeg proljeća.

PORILUK

Poriluk je izvrstan usjev za sadnju uzastopno, a ako ga sijete u razmacima između veljače i ljeta, možete poriluk imati od sredine ljeta do sljedećeg proljeća.

Kako biste ovog mjeseca započeli s uzgojem poriluka, posijte sjeme u posude napunjene kompostom od sjemena i prekrijte ih tankim slojem komposta. Sijanje poriluka u posude je korisno jer biljke brzo razvijaju korijenje i posude za sjeme mogu ograničiti njihov razvoj.

Ako sjeme zagrijete na temperaturu od 15 °C do 21 °C i održavate tlo vlažnim, ono bi trebalo proklijati unutar nekoliko tjedana. Kad se sadnice razviju, prorijedite ih na centimetar, a poriluk nakon mrazeva i debljine olovke presadite na otvoreno.

GRAŠAK

Rani grašak može se sijati u zatvorenom prostoru u veljači, što vam omogućuje da dobijete prednost dok je tlo prehladno i mokro za sijanje sjemena na otvorenom. Izbjegava rizik da sjemenke graška istrunu u zemlji ili da ih pojedu miševi.

Grašak ne voli ometanje korijena, pa ga sadite u duboke posude. Možete nabaviti biorazgradive posude za sijanje u koje ćete na kraju posaditi, koje izbjegavaju ometanje korijena biljke. Još jedan popularan način uzgoja graška je da ga posijete u oluke, a zatim stavite tlo i sadnice u prethodno iskopan rov.

Da biste stavili sjeme u posude, posadite ga 5 cm duboko u kompost za sjeme i održavajte ga vlažnim. Grašak klija na temperaturama iznad 13 °C i može se uzgajati u negrijanom stakleniku, hladnom okviru ili na prozorskoj dasci.

LJUTIKA

Iako uzgoj ljutike iz sjemena zahtijeva više vremena i truda, to je vrlo ekonomičan način uzgoja velikog broja ljutika, budući da jedan paket može trajati nekoliko godina.

Počnite sa sjemenkama ljutike u zatvorenom prostoru u kasnu zimu. Posijte sjeme u posude ili module na temperaturama od 10–15 °C u stakleniku ili na prozorskoj dasci. Mlade sadnice ljutike posadite u povrtnjak nakon mrazeva, nakon perioda otvrdnjavanja, na razmaku od najmanje 18 cm u redovima 12 cm.

SLATKE PAPRIKE

Paprika je još jedna kultura kojoj je potrebno neko vrijeme da krene. Može proći do tri tjedna da sjeme proklija i 70-80 dana da počne cvjetati nakon što sjeme proklija. U hladnijim podnebljima s kraćim sezonama rasta, napredovanje s ranijom sjetvom pomaže da ima vremena za dobru žetvu paprike.

Za uzgoj paprike babure sijte sjeme u zatvorenom prostoru od sredine veljače u grijanom stakleniku ili uz grijani uređaj za razmnožavanje. Posijte sjeme u lonce od 8 cm duboke oko 1,2 cm i dajte mu temperaturu od 18-21 °C da pomogne klijanje. Održavajte tlo vlažnim, a kada se sadnice pojave, uzgajajte ih na svijetlom, sunčanom mjestu na nešto nižim temperaturama od 15-18 °C.

RAJČICE

Uzgoj rajčica iz sjemena zahtijeva temperaturu od 21-27 °C kako bi se osiguralo snažno klijanje, što se može postići na sunčanoj prozorskoj dasci. Postoje tisuće različitih sorti rajčica za uzgoj, u pogledu veličine, boje, oblika i okusa, a veljača može biti idealno vrijeme za sjetvu bilo koje vrste - posebno ako ćete svoje biljke rajčice uzgajati u zatvorenom tijekom sezone.

Kada sadite rajčice, posijte sjeme u velike module ili pojedinačne posude i pokrijte ih s oko 0,5 cm komposta. Održavajte tlo vlažnim, ali ne previše mokrim, a prve sadnice trebale bi se početi pojavljivati ​​unutar dva tjedna. Kada sadnice dobiju svoje prvo pravo lišće, presadite sadnice u pojedinačne posude ili veće posude.

Dom&Dizajn