Ako ste proteklih sezona bili vrijedni i u svom vrtu zasadili hortenzije, postoji jedan trik uz koji će vas one ovog proljeća obilato nagraditi. Da bio sitni pastelni i ljubičasto plavi cvjetovi već u travnju počeli oduševljavati svojim izgledom, ukoliko je dovoljno topla, veljača je idealno vrijeme za njihovo obrezivanje. Ovaj termin, slažu se stručnjaci čije savjete prenosi britanski Mirror, nikako ne biste smjeli propustiti jer će, u suprotnom, cvat biti skromniji.

Njihova raskošna aureola cvjetova bogatih nijansi čini ih jednim od najpopularnijih vrtnih biljaka u Velikoj Britaniji, a čest su ukras i u našim eksterijerima. Jednostavne su za uzgoj, a kako u vrtu i na terasu, mogu se držati i u hodnicima ili lođama ukoliko im se omogući dovoljno svjetla.

Ključ raskoša ove prelijepe biljke je upravo u njihovu pravovremenom i detaljnom orezivanju. Stoga ne trebate oklijevati, nego već s prvim toplim danima u veljači uvezi škare u ruke i odstraniti oštećene dijelove biljke. Prekasno i oskudno orezivanje moglo bi izazvati "zagušenje" cvijeta hortenzije što bi na kraju rezultiralo oštećenjem biljke i skromnim cvatom. Ipak, valja imati na umu, da nije svaka veljača ista pa, ako su u vašem kraju temperature narednih dana niže od prosjeka, trebate pričekati još koji tjedan.

"Većina hortenzija se orezuje u proljeće, između veljače i travnja. Ostavljanje njihovih cvjetnih glavica tijekom zime pomaže zaštititi stabljike i pupoljke od mraza. Hortenzije penjačice su iznimka od ovog pravila, orezuju se ljeti, nakon cvatnje. Orezivanje sprječava da hortenzije odrvene i postanu zagušene te kanalizira energiju biljaka u stvaranje snažnog rasta i velikih cvjetova. Odaberite suhi dan za obrezivanje, ako je moguće, jer kiša može širiti bolest s biljke na biljku u otvorene rezove. Nakon rezidbe, malčirajte biljku dobro istrunutim gnojem ili kompostom" savjetuju stručnjaci iz Gardener‘s Worlda.

Najbolji način za obrezivanje hortenzija je korištenje klasičnih škara za živicu, pomoću kojih ćete odstraniti stare i uništene cvjetove, uvenule grane i one koje smetaju novim izdancima za cvat. Također, potrebno je ukloniti i sve slabe stabljike koje dolaze iz korijena biljke, kao i one koje vam se učine već prestare. Dobro je znati i da horteznije vole biti "odmaknute" od ostalog cvijeća minimalno 30 do 60 centimetara, a budući da ih ima više vrsta, provjerite prvo koja je vaša kako biste joj pružili pravilnu vrtlarsku njegu.

"Različite vrste hortenzija orezuju se na različite načine, jer neke cvjetaju na starom drvetu, a neke na novom. Nepravilno obrezivanje će utjecati na cvjetanje. Hydrangea macrophylla, Hydrangea aspera, Hydrangea serrata i Hydrangea quercifolia lagano se orezuju rezanjem starih cvjetnih glavica na par novih pupoljaka ispod. Hydrangea paniculata i Hydrangea arborescens teže se orezuju" napominju iz Gardener‘s Worlda.