Malina je biljka koja uspijeva na bilo kojem ocjeditom tlu, voli sunce i blagu sjenu. Najviše joj odgovaraju duboka, rastresita, propusna i dovoljno vlažna zemlja. Mladi mekani listovi se mogu brati tijekom cijele godine, a vrlo popularan i ukusan plod od ljeta do rane jeseni. No, riječ je o vrlo osjetljivom voću koje u hladnjaku može stajati samo dan ili dva, dok se može sušiti na suncu ili propuhu.

Naime, malina je voće koje svi obožavaju, ali činjenica je da mnogi nisu upoznati s njenim brojnim ljekovitim svojstvima. Plod sadrži vodu, šećere, organske kiseline, ketone, vitamine C i B, tanin, malo eteričnog ulja i razne druge dobre tvari. Djeluje kod insuficijencije jetre, žući, pluća i plućnih bolesti. Pripravci i plod koriste jačanju srca te pomažu kod groznice. Koristi se za čišćenje krvi, protiv kožnih bolesti, kašlja, crijevnih upala, prehlada, proljeva, zatim za podizanje imuniteta te kod ginekoloških problema.

Plodovi maline imaju antikancerogeno djelovanje, kaže Dušan Savković, a razlog tomu je sadržaj raznih antioksidansa. Naime, u časopisu BioFactors stoji kako su njena antioksidantna svojstva veća nego kod jagode, rajčice i kivija. Navodno može spriječiti rak debelog crijeva, a vlakna sprječavaju razvoj dijabetesa tipa 2. Od sjemenki se hladnim prešanjem dobiva ulje koje se koristi kod svih kožnih problema, za zaštitu od sunca te u kozmetici kod upala.

podravski.hr