Zelena salata vrlo je osjetljiva na velike vrućine pa ako ne uzgajate neku baš ljetnu sortu, tada ste ju sigurno već pobrali.
Sjetva

Tlo na kojemu je rasla možete prekriti malčom, da se zemlja ne isušuje ili pak na njemu posijati ili posaditi nešto drugo, piše Agroklub.

Uz pravilnu njegu i zalijevanje ovih pet vrsta povrća će uspješno rasti nakon salate.

1. Mrkva je dobar izbor povrća kojemu odgovara tlo na kojem je prethodno rasla salata. Posijana u ovo doba godine, može se vaditi na jesen.

No, prije sjetve zemlju je potrebno prorahliti i usitniti kako bi korijen imao mjesta za rast i razvoj. Također, potrebno je konstantno zalijevanje i za vrijeme nicanja i kasnije u porastu.

2. Mahune vole toplinu, a njihov korijen obogaćuje tlo dušikom. Možete ih sijati svakih 15 dana kako biste stalno imali na raspolaganju svježe mahune za berbu.

Prilikom klijanja i nicanja potrebna im je voda, a kako budu rasle, tako ih zagrćite ili malčirajte uz konstantno navodnjavanje.

3. Tikvice posijane u toplo i vlažno tlo brzo rastu, a mogu se brati do prvih mrazeva. Morate imati na umu da im je potreban prostor, bilo da rastu u grmu ili kao loza. Trebaju puno hranjiva i vode tijekom cijele vegetacije.
Može i začinsko bilje

4. Poput tikvica, i krastavci mogu doći na mjesto salate. Prihranjivani i zalijevani, dat će dobar prinos tijekom cijelog ljeta.

5. Bijela repa, ali i daikon zahtijevaju rahlu i vlažnu zemlju u kojoj će moći razvijati svoj korijen. Brzo raste i može se brati već za nekoliko tjedana.

Osim navedenog povrća, na mjesto salate, posebno ako je riječ o manjoj površini, možete posijati začinsko bilje kao što je bosiljak, peršin ili kopar.

Prije sadnje bilo koje nove kulture, pobrinite se da dobro pripremite tlo, uklonite ostatke prethodnih biljaka te dodate organsko gnojivo kako bi osigurali dovoljno hranjivih tvari za nove biljke.

Budući da su pred nama dva ljetna mjeseca, najvažnije je biljkama dati dovoljno vlage te ih prihranjivati tijekom rasta, ovisno o fazi.

Od prejakog sunca, i toplotnog stresa, posebno mlade, tek iznikle biljke, najbolje je zaštititi malčiranjem ili zasjenjivanjem pomoću agritekstila ili mreže.