F-35 JSF prošao je ne zato što je predobar, ili dapače odličan, već zato što su mu u Pentagonu 'nabrijali' performanse, koje on u stvarnosti jednostavno ne posjeduje.
Vijeće za reviziju testiranja, koje se sastoji od zamjenika šefova kopnene vojske, mornarice, ratnog zrakoplovstva i marinaca, shvativši da JSF neće zadovoljiti testiranje, spustili su letvicu zahtjeva na testiranju. Na taj način F-35 sada ima čak i veći domet od traženog, i to za 45 kilometara te za 15 metara smanjenu potrebnu uzletnu pistu za mornaričku verziju tog zrakoplova, prenosi Wired.
Podsjetimo, nedavno je otkriveno čak 13 vrlo ozbiljnih dizajnerskih mana na tom borbenom zrakoplovu, koje su dovele u pitanje čitav projekt njegovog uvođenja, koji je sve samo ne jeftin.
Planovi da se F-35-ica proizvede 2.500 tako žive i dalje, a do 2050. godine ta bi flota trebala biti otkupljena i u zraku. Vrijednost posla prava je sitnica - tek 'pišljivih' bilijun dolara (otprilike red veličine vojnog budžeta SAD-a).
Američki vojni analitičar Winslow Wheeler slikovito je optužio Pentagon za 'stavljanje ruža na prase', vezano za spuštanje kriterija i podizanje 'performansi' F-35 JSF-a. Bilo kako bilo, Amerikanci i dalje taj borbeni zrakoplov promoviraju kao posljednju riječ tehnologije i vrhunskih letačkih performansi.
Slučaj F-35: 'Pentagon je stavio ruž na prase'
07.03.2012 09:28
Objavio:Uredništvo
Komentari:0