Nakon krvavih sukoba u srijedu, u kojima je prema službenim podacima poginulo više od 600 osoba, a ranjeno navodno preko četiri tisuće, i jučer je bilo nemirno u Egiptu.

Pristaše svrgnutog predsjednika Mursija ubili su dvojicu policajaca u dvije egipatske pokrajine i upali u jednu od vladinih zgrada u Kairu. Sigurnosni izvori javljaju i da su nepoznati napadači ubili sedam egipatskih vojnika blizu grada El-Arisha na sjeveru Sinaja.

Egipatsko ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da je dalo odobrenje za otvaranje vatre na prosvjednike koji napadaju državne institucije ili snage reda. Istovremeno, SAD je objavio da će preispitati pomoć Egiptu nakon što je američki predsjednik Barack Obama otkazao zajedničke vojne vježbe koje su se trebale održati idući mjesec.

"Kairo se pretvorio u krvavu ratnu zonu"

CNN je objavio reportažu iz Kaira s naslovom "Kairo se pretvorio u krvavu ratnu zonu". "Nikad nisam ovoliko krvi. Ranjene su samo nosili, mnogi od njih su bili u jako lošem stanju, i većina su bili upucani", opisao je CNN-ov reporet Reza Sayah ono što je vidio u Kairu. "Mislim da gledamo samo početak krvave bitke između dvije frakcije koje žele kontrolirati ulice Egipta", dodao je.

Bliski istok podijeljen

Bliski istok podijeljen je oko situacije u Egiptu. Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati podržavaju vojsku, dok su Turska, Iran i Katar stali na stranu prosvjednika, tvrdi Jerusalem Post. Turski predsjednik Erdogan optužio je Zapad za licemjerje jer se prosvjednici tretiraju nedemokratski: "Ako se u ovom slučaju zapadne zemlje ne postave na pravi način demokracija će biti ugrožena u cijelom svijetu". Erdoganova vlada radi na uključivanju međunarodne zajednice u rješavanje sukoba.

Iranski predsjednik Hassan Rohani pozvao je egipatske vlasti na obustavu agresije: "Egipatski narod je velik u svojoj želji za slobodom. Nemojte im ju uskratiti. Put naroda je put demokracije i islama. Cijeli bi svijet morao poštivati želje egipatskog naroda". Katarski ministar vanjskih poslova pozvao je egipatsku vojsku da se "na miran način suoči s protestom te da pazi na živote prosvjednika".

S druge strane, Ujedinjeni Arapski Emirati vide Muslimansko Bratstvo kao prijetnju miru u arapskom svijetu pa se stoga pozicioniraju na stranu vladinih mjera: "Emirati potvrđuju svoje razumijevanje mjera za održanje suvereniteta nakon što se egipatska vlada do sada krajnje suzdržavala od agresije. Žalosno je što radikalne političke skupine inzistiraju na retorici nasilja", izjavio je ministar vanjskih poslova UAE-a. Saudijska Arabija, UEA i Kuvajt spremni su financijski pomoći vladi kako bi se stalo na kraj prijetnji koju predstavlja Muslimansko bratstvo.