Parket je danas jedna od najpoželjnijih vrsta podova u interijerima. Kada je riječ o vrijednosti pri preprodaji nekretnine, često se nalazi na samom vrhu popisa. No, s vremenom može izgubiti svoj prirodni sjaj – osobito ako je podvrgnut svakodnevnom prometu ili kandžama kućnih ljubimaca. Ogrebotine i tragovi postaju sve vidljiviji, a površina izgleda beživotno i istrošeno, čak i nakon temeljitog čišćenja.

Umjesto da ga prekrijete tepisima, ponovno lakirate ili čak razmišljate o zamjeni, zašto ne biste isprobali neke druge metode koje mogu vratiti sjaj i svježinu vašem parketu? Masivni drveni podovi često samo trebaju malo njege – i uz pravi pristup, ponovno mogu zablistati.

Dajte svom podu novo lice sredstvom za obnovu drva

Prema Rejuvenate Products, njihovi proizvodi za obnovu drvenih površina izvrstan su izbor za osvježavanje dotrajalih podova. Njihovo sredstvo za obnavljanje dostupno je na Amazonu po cijeni od 22,98 dolara, a dolazi u varijanti sa satenskim ili visokosjajnim finišem. Namijenjeno je gotovo svim vrstama masivnog i inženjerskog drva – ali nikako ga nemojte koristiti na laminatu ili vinilu jer ih može oštetiti.

Zahvaljujući poliuretanskoj formuli na bazi vode, proizvod ispunjava sitne pukotine i ogrebotine te stvara zaštitni sloj koji sprječava buduća oštećenja. Dovoljan je jedan sloj, a nanosi se jednostavno – krpom. Još jedna prednost: otporan je na mrlje i olakšava čišćenje prolivenih tekućina.

Prije upotrebe, važno je temeljito pripremiti pod. Uklonite sve tragove voska i ulja pomoću, primjerice, sredstva za čišćenje stakla bez amonijaka. Time ćete očistiti nakupine proizvoda. Nakon toga pod temeljito prebrišite, pustite da se osuši – i tek tada nanesite sredstvo za obnovu.

Isprobajte snagu komercijalne polirne mašine

Ako su vaši parketi premazani poliuretanskim lakom (što je najčešće slučaj), najam stroja za poliranje može vam pomoći da uklonite ogrebotine koje su zahvatile samo završni sloj. Imajte na umu da ovaj postupak ne pomaže kod oštećenja u samom drvu.

Brusilice možete unajmiti u trgovinama poput SKATT za 50 eura dnevno. Osim samog uređaja, vjerojatno ćete morati kupiti i dodatke poput jastučića za poliranje i sredstva za završni sloj.

Prije početka, ispraznite prostoriju, podignite zavjese i uklonite metalne rešetke ili otvore. Površinu očistite sredstvom za drvene podove i dobro prozračite prostor zbog mogućih isparavanja. Nanesite sredstvo za poliranje krpom ili raspršivačem i polirajte počevši od rubova prema sredini prostorije. Ne zadržavajte stroj predugo na jednom mjestu kako ne biste oštetili pod.

Za dodatni sjaj – sredstvo za poliranje parketa

Druga pristupačna opcija je korištenje sredstva za poliranje drvenih površina. Najprije temeljito usišite pod mekom četkom, a zatim ga očistite sredstvom poput Bona Wood Floor Cleaner. Ovo je najvažniji korak jer površina mora biti besprijekorno čista prije poliranja. Nakon što se pod potpuno osuši, nanesite sredstvo za poliranje koristeći krpu izrađenu od nježnog materijala poput janjeće vune. Nema potrebe za ribanjem – samo ravnomjerno nanesite proizvod i pustite da djeluje.

Voskirani pod? Potrebno je kemijsko čišćenje

Ako je vaš pod voskiran, proizvodi za obnovu neće se pravilno vezati za površinu. Kako biste to provjerili, nakapajte nekoliko kapi mineralnog alkohola na skriveno mjesto. Ako ostanu tragovi boje na bijeloj krpi, imate voskirani pod i morat ćete vosak ukloniti.

Komplet poput Rust-Oleum Wood Floor Transformation Renewal Kit-a može pomoći. Komplet uključuje kemijski tretman i mazivo koje priprema pod za novi sloj. Budite spremni na timski rad i brzo izvođenje jer se premaz brzo suši. Projekt zahtijeva cijeli dan, a pod se suši barem 24 sata.

Ponovno lakiranje poliuretanom

Ako ste spremni za temeljitiju obnovu, razmislite o ponovnom nanošenju poliuretanskog sloja. Uz pomoć polirke s posebnom mrežicom (nalik brusnom papiru), možete pripremiti pod za novi premaz.

Prvo uklonite sve metalne dijelove i temeljito očistite pod – proizvod poput Pallmann Strong Cleanera razrijeđenog u omjeru 10:1 izvrstan je za ovu fazu. Nakon čišćenja slijedi prosijavanje pomoću jastučića i sita granulacije 150, a zatim brisanje poda prikladnim otapalom.

Za završni sloj nanesite jedan do dva premaza poliuretana. Površinu ostavite da se suši najmanje 24 sata prije vraćanja namještaja.

Sakrijte ogrebotine markerima

Ako je budžet ograničen, ogrebotine možete prekriti markerima za drvo. Rejuvenate nudi set od šest nijansi za 8,98 dolara u Lowe’su. Markeri sadrže prave drvene pigmentacije i jednostavni su za upotrebu – samo protresite, pritisnite u ogrebotinu i obrišite višak papirnatim ručnikom.

Manje ogrebotine? Isprobajte orašaste plodove

Zvuči neobično, ali – da, orasi stvarno djeluju! Sadrže prirodna ulja koja se upijaju u drvo. Trljajte ih izravno po ogrebotini, ostavite nekoliko minuta, a zatim prebrišite. Rezultati će vas iznenaditi!

Uklanjanje mrlja od vode

Za bijele mrlje od vode isprobajte pastu od sode bikarbone i vode, nanesite je krpom i ostavite preko noći. Druga metoda uključuje toplinu – sušilo za kosu ili glačalo na paru preko ručnika može pomoći da mrlja nestane.

Riješite se tamnih mrlja izbjeljivačem za drvo

Ako imate crne ili tamne mrlje, često je riječ o dubinskoj promjeni boje zbog tanina ili vlage. Izbjeljivači poput Savogran Wood Bleacha mogu pomoći, ali se koriste samo na ogoljenom drvu. Ako želite izbjeći brušenje, pokušajte s otopinom octa i vode ili vodikovim peroksidom nanesenim krpom preko noći.

Kada ništa ne pomogne – pozovite stručnjaka

Ako nijedna metoda ne daje željeni rezultat, možda je vrijeme da pod predate u ruke profesionalaca. Jednostavan test: nakapajte malo vode na pod. Ako se voda upije umjesto da se zadrži na površini, završna obrada je nestala i vrijeme je za obnovu. Prikupite najmanje tri ponude prije nego što se odlučite kome ćete povjeriti svoj parket – uložite u kvalitetu i dugovječnost.

Izvor: Dom&Dizajn