Novo istraživanje podržava ideju da je Crveni planet bio pogodniji za začetak života prije nekoliko milijardi godina nego što je to bila Zemlja u svojim počecima, a dokazi se temelje na tome kako su bile sklopljene prve molekule neophodne za život. Teoriju o tome iznio je profesor Steven Benner na Susretu Goldschmidt u Firenci.
Znanstvenici se već dugo pitaju kako su se po prvi put atomi okupili i stvorili tri glavna sastojka živih organizama: Ribonukleinsku kiselinu (RNA), Deoksiribonukleinsku kiselinu (DNK) i proteine. Molekule koje su se spojile kako bi formirale genetički materijal su daleko složenije nego primordijalna predbiotička juha organskih kemikalija za koju se misli da je postojala na Zemlji prije više od tri milijarde godina, a za RNA se misli da se prvi od njih pojavio. Dodavanje energije poput topline ili svjetlosti jednostavnijim organskim molekulama u juhi ne dovodi do stvaranja RNA. Umjesto njega nastaje katran.
RNA treba biti potaknuta na oblikovanje atomima koji modeliraju na kristalnim površinama minerala.
Minerali najučinkovitiji u modeliranju RNA rastvorili bi se u oceanima na mladoj Zemlji, ali bi ih bilo više na Marsu, tvrdi Benner.
Ovo nagoviješta kako je život započeo na Crvenom planetu prije nego je prenešen na Zemlju na meteorima, tvrdi Benner, profesor na Westheimer Institute of Science and Technology u američkom Gainesvilleu.
Benner je predstavio rezultate istraživanje koji nagoviještaju da su minerali koji sadrže elemente boron i molibden ključni za sastavljanje atoma u molekule koje tvore život.
Život na Zemlju došao s Marsa?
30.08.2013 10:59
Objavio:Uredništvo
Komentari:0