Cijene kave na burzi dosegle su rekordne razine, pa tako sada kilogram kave u BiH košta i do 26 maraka. Naši sugovornici ističu da se u nadolazećem razdoblju očekuje daljnji rast te dodaju da bi cijena omiljenog napitka bh. građana mogla doseći i 30 maraka.
Momčilo Banjac, direktor Pržionice kave "Minea" iz Gradiške, kazao je da cijene sirove kave na burzi stalno rastu i sada su na povijesnom maksimumu te da se ne pamti kada su bile ovako visoke.

– Jedini, ali i najveći razlog zbog kojeg dolazi do poskupljenja kave na policama trgovina jest visoka cijena sirove kave na burzi – rekao je Banjac, ističući da je od početka godine kava već poskupjela, a dodatni rast cijena očekuje se i u narednom razdoblju.

– Teško je reći što će se događati s cijenama, ali u posljednjih deset dana cijena sirove kave na burzi svakodnevno raste – dodao je.

Trenutno kilogram kave košta između 25 i 26 maraka, ovisno o proizvođaču.

– Vjerojatno ćemo uskoro vidjeti cijenu od 30 maraka po kilogramu u trgovinama – kazao je Banjac, dodajući da bi i s tom cijenom pržionice radile s minimalnom zaradom.

Kako kaže, slab urod u Brazilu i Vijetnamu, ali i globalna zbivanja, rast dolara te ratovi, sve su to čimbenici koji su utjecali na stalni rast cijena kave.

– Cijene svega rastu, ali situacija s kavom je dramatična. Nama proizvođačima to nije drago jer će, naravno, pasti i prodaja – pojasnio je Banjac.

Dodaje da će ovako visoke cijene kave pogoditi manje proizvođače te ističe kako će mnogima biti teško opstati. Smatra da će manje pržionice i manja poduzeća biti prisiljena zatvoriti svoja vrata.

Prošle godine kilogram kave stajao je oko 16 maraka.

Mitar Samardžija, direktor tvrtke "Bom Impeks", čiji je najpoznatiji brend OM Kava, kazao je da su cijene sirove kave na burzama iznimno visoke te da nitko ne može predvidjeti što će se događati u narednom razdoblju.

– Kava je trenutno na povijesnom maksimumu, a neka predviđanja govore da će cijena rasti za 15 do 20 posto, što bi značilo da će kilogram doseći oko 30 maraka – rekao je Samardžija.

Da se u nadolazećem razdoblju očekuje daljnji rast cijena kave za oko 30 posto te da taj trend neće stati, smatra i Dragan Grbić, pržioničar iz Banje Luke.

– Više cijene rezultat su suše u Vijetnamu i Brazilu. Te usjeve najviše koristimo na našem području – kazao je Grbić i dodao da je, uz visoke cijene sirove kave, došlo i do povećanja troškova prijevoza.

Admir Arnautović, predsjednik Udruge kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, za "Nezavisne novine" ističe da cijena kave već više od pola godine postupno raste u trgovinama.

– Najave poskupljenja samo su odraz globalnog trenda rasta cijena zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta u zemljama velikim proizvođačima kave. No, poskupljenje kave ne utječe samo na trgovine, već će dovesti i do viših cijena u ugostiteljskim objektima. Uz gorivo i brašno, rast cijene kave uvijek je bio okidač za poskupljenje širokog spektra proizvoda i usluga, tako da, nažalost, možemo očekivati novi val poskupljenja – kazao je Arnautović.

Amir Hasičević, ministar trgovine u Vladi Federacije BiH, kazao je kako trenutačno mogu naplatiti kazne onima koji krše propisane marže.

– Da zamrznemo cijenu kave na razini koja sada nije tržišno prihvatljiva, samo bismo izazvali nestašicu. Na burzi je došlo do sloma u opskrbi kavom, gotovo ju je nemoguće nabaviti – rekao je Hasičević.