Pomlađivanje voćaka je metoda koju treba provesti iz više razloga. Zbog starosti voćaka dolazi do smanjenja vegetativnog porasta, smanjenja rodnosti, ogoljavanja grana premještanjem rodnosti na vrhove, ali i pojave većeg broja vodopija, navodi stručna savjetnica za voćarstvo i vinogradarstvo u PSSS Silvija Hodžić.

"Vremenske nepogode, tuča, vjetar i snijeg mogu polomiti grane i u većoj mjeri oštetiti nasad koji se pomlađivanjem može vratiti u rodnost", počinje ona.

Na mnogim okućnicama, dodaje, nalaze se pojedinačna stabla autohtonih sorti jabuka, krušaka, šljiva i ostalih voćnih vrsta, koja su u velikoj mjeri propala i prijeti im opasnost od izumiranja. Takva stabla bi trebalo pomladiti, obnoviti i sačuvati.

"Ova pomotehnička mjera se izvodi u vrijeme zimske rezidbe. Najveći uspjeh se postiže kod jabučastih voćnih vrsta, prije svega na generativnim ili bujnijim podlogama."

Prije samog pomlađivanja treba obaviti obilniju gnojidbu.

Na koji način se obavlja?

Ova metoda se izvodi u više faza ili jednokratno.

"Jednokratno se izvodi u izuzetnim situacijama, zbog velike oštećenosti stabla ili nasada. Najbolje je mjeru odraditi u više faza, kroz period od tri godine. U prvoj godini se odstranjuju oboljele, polomljene i suhe grane, one koje zasjenjuju krunu, smetaju drugim stablima", savjetuje Hodžić.

U narednim godinama skraćuju se skeletne grane na neku od bočnih grana i prorjeđuju izboji. Rane na granama nastale rezidbom treba zagladiti oštrim nožem, dezinficirati, a veće premazati voćarskim voskom ili fitobalzamom.

"Nakon oštre rezidbe za pomlađivanje krune dolazi do porasta većeg broja vodopija koje treba redovno uklanjati ili prorjeđivati u cilju formiranja krune. Oštra rezidba aktivira spavajuće pupove, pa se zato na skeletnim granama pojavljuje veliki broj mladica-vodopija, koje treba na najbolji način iskoristiti."

Osigurati dovoljno vode i zaštititi voćke

Prvo se uklanjaju svi uspravni izbojci i oni koji rastu u unutrašnjost krune. Ostavlja se po jedna vodeća grana, dok se bočne značajno prikraćuju i dovode u horizontalan položaj koji pogoduje bržoj rodnosti, a ne vegetativnom porastu.

"Potrebno je izbalansirati ishranu uz navedene mjere, osiguati dovoljnu količinu vode, obavljati redovnu obradu tla i zaštitu biljaka od bolesti i štetnika. Regeneriranu, odnosno pomlađenu krunu treba redovno održavati sve do formiranja nove krune", kaže ona.

Izvor: Agroklub.com